Inovatívny postup využíva potenciálnu energiu piesku a existujúcu banskú infraštruktúru.
Zaniknuté banské lokality nemusia zívať prázdnotou
Obnoviteľné zdroje energie hrajú ústrednú rolu v plánovanej transformácii energetiky, no problémom energie zo slnka či vetra je, že sú premenlivé a nekonzistentné, preto je kľúčové nájsť spôsoby, ako túto energiu cenovo dostupne a efektívne uskladňovať.
V novej štúdii, ktorú zrealizovala výskumná organizácia Medzinárodný inštitút pre aplikovanú systémovú analýzu, tím výskumníkov predstavil nový spôsob skladovania energie prepravou piesku v rámci opustených podzemných baní.
Postup nazvali Underground Gravity Energy Storage (skratka UGES – pozn. red.) a podľa kolektívu autorov môže poskytnúť efektívne riešenie dlhodobého skladovania energie, pričom zároveň využíva už zaniknuté ťažobné lokality, ktorých sú celosvetovo pravdepodobne milióny.
Využíva sa potenciálna energia piesku
Systém vyrába elektrickú energiu spúšťaním piesku do podzemia a premenou potenciálnej energie piesku na elektrickú energiu pomocou rekuperačného brzdenia. Piesok sa následne z bane zdvíha do vyššie umiestneného zásobníku pomocou elektromotorov, ktoré uskladňujú energiu. Fungovanie približuje schéma:
Zdroj: IIASA | Hunt et. al.
Hlavnými zložkami systému sú šachta, motor/generátor, horné a dolné úložiská a banské vybavenie. Čím hlbšia a širšia je šachta, tým viac energie sa dá z bane vyťažiť a čím väčšia je baňa, tým väčšia je jej kapacita na uskladňovanie energie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.