Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Vlastníci bytovky v Spišskej Novej Vsi postavili vlastnú plynovú kotolňu a inštalovali solárne kolektory. Náklady na bývanie sa nezvyšovali už 15 rokov.

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Foto: SVB Filinského v Spišskej Novej Vsi

Šesťposchodová budova na okraji Spišskej Novej Vsi, slúžiaca ako internátne ubytovanie, prešla v roku 1993 do vlastníctva mesta. To sa rozhodlo premeniť ju na sociálne byty pre 62 mladých rodín. Už po pár mesiacoch sa začalo ukazovať, že nie všetky domácnosti zvládajú platiť nájomné.

Rastúce dlhy sa prehlbovali a mesto sa prestalo o bytovku starať ako dovtedy. Časti nájomcov však záležalo na prostredí, v ktorom bývajú, a tak v roku 2004 založili bytové spoločenstvo s hlavným cieľom odkúpenia bytov do osobného vlastníctva. To nastalo o päť rokov neskôr.

Majitelia tak mohli začať s opatreniami na znižovanie nákladov na teplo a celkovou modernizáciou bytového domu. V prvej etape sa rozhodli znížiť výdavky na bývanie, hlavne značné náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody.

“Tak, aby sme sa nezadlžili obrovskou sumou a aby sa nedvíhali platby za teplo a teplú vodu,” približuje pre Energie-portal.sk Ondrej Pavlanský, predseda Spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov na Filinského ulici v Spišskej Novej Vsi.

Spoločenstvo sa však najskôr potrebovalo dohodnúť na konkrétnych opatreniach, ktoré museli schváliť vlastníci bytov, ale aj mesto. Riešením mala byť výstavba vlastnej plynovej kotolne, podporená slnečnými kolektormi pri ohreve teplej vody. “Po projektových prácach, vyhľadaní vhodného úveru, vybavenia stavebného povolenia a výbere stavebnej firmy, sme sa v novembri 2010 s chuťou pustili do výstavby,” opisuje postup O. Pavlanský.

Úspora 53 % po odpojení od CZT

Úsilie bolo úspešné a začiatkom roku 2011 došlo k odpojeniu od existujúceho dodávateľa tepla a spusteniu vlastnej kotolne spolu so solárnym ohrevom vody. “Po ročnom vyhodnotení prevádzky sme sa dopracovali k výsledkom, ktoré presvedčili všetkých skeptikov. Aj tí najväčší pochybovači uznali, že rozhodnutie bolo správne.”

VIESSMANN

Výsledkom odpojenia od systému centralizovanej dodávky tepla bol 45 % pokles spotreby plynu, čím sa ušetrili náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody a zároveň poklesla produkcia emisií.

Výsledkom opatrení bolo nielen zníženie spotreby primárneho zdroja tepla, ale aj výrazný pokles spotrebovanej teplej úžitkovej vody o 53 %. “Je to vďaka technickým opatreniam na rozvodoch teplej vody a zvýšenému komfortu dodávky. Obyvatelia majú dostatok teplej vody 24 hodín denne a v potrebnej teplotnej kvalite, čo sa prejavilo znižovaním spotreby v celom bytovom dome,” objasňuje dôvody O. Pavlanský.

Zlúčenie do jedného odberného miesta

V ďalšej fáze realizovania opatrení si vlastníci stanovili za cieľ znížiť cenu a spotrebu elektrickej energie v spoločných priestoroch bytovky. “Cenu sa nám podarilo znížiť zmenou tarify z podnikateľského subjektu na tarifu za domácnosti po splnení podmienok.”

Všetky domácnosti v dome museli podpísať čestné prehlásenie za odberné miesto, že nikto nevykonáva podnikateľskú činnosť. Východoslovenská distribučná následne realizovala zmenu tarify za elektrinu.

V ďalšom kroku spoločenstvo pristúpilo k zlúčeniu troch odberných miest do jedného, čím sa znížili mesačné platby za prenájom elektromera. “Všetky odberné miesta v bytovke sú merané podružnými meračmi. Aj keď v budúcnosti vznikne nové odberné miesto, nedôjde ku zvýšeniu finančných nákladov,” objasňuje zástupca vlastníkov.  

Strešná fotovoltika a výmena osvetlenia

Vlastníci následne schválili výstavbu strešnej fotovoltickej elektrárne, ktorá by odovzdávala elektrinu do verejnej siete. Najskôr však museli splniť všetky podmienky distribučnej spoločnosti.

Potom začal proces prípravy inštalácie fotovoltických panelov na streche bytového domu. “Znova sa opakoval celý proces schvaľovania úveru, stavebného konania a výberu firmy. Ale už raz sme to prekonali, tak postup úradníkov nás neprekvapil.”

Fotovoltická elektráreň ročne vyprodukuje zhruba 9 až 11 MWh zelenej elektriny. Výnimočný bol rok 2019, kedy objem dosiahol 14 MWh. Za energiu dodávanú do siete inkasujú vlastníci štátom garantovanú výkupnú cenu.

Pre zníženie spotreby elektrickej energie v spoločných priestorov bolo realizovaných niekoľko opatrení týkajúcich sa osvetlenia:

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. martin.janac@veolia.com26.02.2021 (13:40)
    Pekný článok. Nechcem spochybňovať úspechy, ale minimálne nadpis nesedí. CZT nedodáva plyn ale teplo, takže úspora nemohla byť 45% plynu. Veľa z popísaných realizovaných investícii by výrazne znížilo odber energií a vody aj keby dom ostal pripojený na CZT. Záver: v článku je porovnanie voči CZT nekorektné a zavádzajúce a vôbec z neho nevyplýva či sa investície ekonomicky oplatili a už vôbec nie či sa oplatilo odpojenie od CZT. Páčil sa mi nápad odviesť dažďovú vodu do potoka.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Povedomie firiem o PPA zmluvách rastie, no stále váhajú

Povedomie firiem o PPA zmluvách rastie, no stále váhajú

Mnohí klienti na Slovensku hovoria, že raz dlhodobý kontrakt o nákupe zelenej elektriny budú potrebovať. Nie či, ale kedy, vraví developer.

Názor. Prečo majú bioplynové stanice na Slovensku problémy?

Názor. Prečo majú bioplynové stanice na Slovensku problémy?

Bioplynová stanica môže byť úspešná iba vtedy, ak má dostatočný odber tepla, píše Andrej Hanzel.

Názor. Bioplynové stanice majú v energetike miesto, novou perspektívou je aj biometán

Názor. Bioplynové stanice majú v energetike miesto, novou perspektívou je aj biometán

Bioplynové stanice sú jedným z najstabilnejších obnoviteľných zdrojov z hľadiska produkcie elektrickej energie, píše Dávid Kančo zo Slovenskej bioplynovej asociácie.

X
X
X
X