Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Budú vodíkové kotly vykurovať domácnosti? Ako ďaleko je ich vývoj?

Najväčší výrobcovia kotlov ohlasujú príchod vodíkových produktov na trh o pár rokov. Musia sa však vysporiadať s dvomi technologickými výzvami.

Budú vodíkové kotly vykurovať domácnosti? Ako ďaleko je ich vývoj?

Foto: Viessmann

Vodík by mohol postupne nahrádzať zemný plyn aj ako palivo pri vykurovaní domácností. Okrem prispôsobenia plynárenskej siete to bude vyžadovať aj zmeny v konštrukcii kotlov, ktoré budú spaľovať už iba vodík alebo v nejakej kombinácii so zemným plynom, či biometánom.

Ako sa na túto budúcnosť pripravujú výrobcovia kotlov? Počítajú s masovou produkciou vodíkových kotlov? V akom štádiu vývoja sa nachádzajú tieto produkty a kedy možno očakávať ich širšie uplatnenie? S akými problémami sa výrobcovia musia vysporiadať z konštrukčného a technologického hľadiska? Čo to bude znamenať pre servisné firmy a zákazníkov?

Aj o týchto otázkach diskutovali výrobcovia kotlov v podcaste portálu Delta-EE


Mohlo by vás zaujímať:


Spoločnosť Bosch predstavila prvý prototyp vodíkového kotla v roku 2017, neskôr zariadenia testovala v obytných budovách v Holandsku a Veľkej Británii. Ich vývoju sa v súčasnosti v celej firme venujú desiatky ľudí po celom svete. “Pred pár rokmi sa tejto oblasti venovalo iba pár ľudí, teraz segment rýchlo rastie,” hodnotí vývoj vodíkových kotlov Tom Collins, manažér pre vodíkové technológie spoločnosti Bosch Thermotechnology.

Tím o veľkosti niekoľko desiatok ľudí, venujúci sa iba vodíkovým technológiám, má k dispozícii aj výrobca závesných kotlov BDR Thermea. Okrem vodíkových kotlov pracuje aj na palivových článkoch.

Validácia a testovanie produktov

Hoci vodíkové kotly nepredstavujú novú technológiu a o týchto zariadeniach sa hovorí už mnoho rokov, stále nie sú schopné sa presadiť na trhu. Analytik Delta-EE Steven Ashurst označuje pripravenosť technológie stupňom 6 na škále od 1 do 9, pričom 8. a 9. stupeň znamenajú fázu komerčného využívania produktu.

VIESSMANN

“Sme vo fáze validácie produktu na viacerých trhoch a pri mnohých značkách. Najväčší výrobcovia kotlov už pracujú na vývoji a testovaní čisto vodíkových zariadení.”

Ako sa s primiešavaním vodíka do zemného plynu dokážu vysporiadať existujúce plynové kotly a sú také už vôbec na trhu? Podľa Jona Phillipsa z BDR Thermea vyvíjané produkty počítajú s 20 % podielom vodíka, pričom výrobca testuje zariadenia aj v plynárenskej sieti s podielom 30 %. Na trhu sa už ponúkajú kotly fungujúce na zmesi plynu a vodíka do 20 %.

Ani Tom Collins nevidí žiadny problém s pripravenosťou zariadení na vodík. Dodáva, že v krajinách s kvalitnou plynárenskou sieťou 20 % vodíka nepredstavuje problém.

Zostáva vyriešiť dva problémy

Vodík je plyn podobný zemnému plynu a aj v sieti sa správa podobne. To znamená, že takmer všetky súčasti vo vodíkovom kotli zostanú rovnaké ako v plynovom kotli a nie je potrebné všetko meniť. Hrozia nejaké riziká, ak budú kotly využívať čisto iba vodík?

Podľa odborníkov treba pri vývoji a testovaní týchto kotlov ešte vyriešiť dva hlavné problémy. Prvým je detekcia plameňa, teda správneho spaľovania kotla. Je potrebné nájsť spôsob signalizácie horenia. “Ide o bezpečnostnú otázku, podobne ako pri iných plynových kotloch. V prípade, že oheň nehorí, je potrebné zastaviť prívod plynu do horáku,” objasňuje J. Philips.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EE CLUB: Aká je budúcnosť energetického zhodnocovania odpadov na Slovensku?

EE CLUB: Aká je budúcnosť energetického zhodnocovania odpadov na Slovensku?

Denníky Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk vás pozývajú na diskusiu v rámci cyklu EE CLUB.

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2021

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2021

Jubilejný 20. ročník odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou sa uskutoční na začiatku novembra v hoteli Senec na Slnečných jazerách.

Prešov odstraňuje miesta bez rýchleho internetu. Pomôže energetická infraštruktúra

Prešov odstraňuje miesta bez rýchleho internetu. Pomôže energetická infraštruktúra

Bez prístupu k optickému internetu je v súčasnosti približne pätina Prešovčanov. Mení sa to vďaka spolupráci mesta s energetikmi.