VSE
VSE
Belimo 2

Budú vodíkové kotly vykurovať domácnosti? Ako ďaleko je ich vývoj?

Najväčší výrobcovia kotlov ohlasujú príchod vodíkových produktov na trh o pár rokov. Musia sa však vysporiadať s dvomi technologickými výzvami.

Budú vodíkové kotly vykurovať domácnosti? Ako ďaleko je ich vývoj?

Foto: Viessmann

Vodík by mohol postupne nahrádzať zemný plyn aj ako palivo pri vykurovaní domácností. Okrem prispôsobenia plynárenskej siete to bude vyžadovať aj zmeny v konštrukcii kotlov, ktoré budú spaľovať už iba vodík alebo v nejakej kombinácii so zemným plynom, či biometánom.

Ako sa na túto budúcnosť pripravujú výrobcovia kotlov? Počítajú s masovou produkciou vodíkových kotlov? V akom štádiu vývoja sa nachádzajú tieto produkty a kedy možno očakávať ich širšie uplatnenie? S akými problémami sa výrobcovia musia vysporiadať z konštrukčného a technologického hľadiska? Čo to bude znamenať pre servisné firmy a zákazníkov?

Aj o týchto otázkach diskutovali výrobcovia kotlov v podcaste portálu Delta-EE


Mohlo by vás zaujímať:


Spoločnosť Bosch predstavila prvý prototyp vodíkového kotla v roku 2017, neskôr zariadenia testovala v obytných budovách v Holandsku a Veľkej Británii. Ich vývoju sa v súčasnosti v celej firme venujú desiatky ľudí po celom svete. “Pred pár rokmi sa tejto oblasti venovalo iba pár ľudí, teraz segment rýchlo rastie,” hodnotí vývoj vodíkových kotlov Tom Collins, manažér pre vodíkové technológie spoločnosti Bosch Thermotechnology.

Tím o veľkosti niekoľko desiatok ľudí, venujúci sa iba vodíkovým technológiám, má k dispozícii aj výrobca závesných kotlov BDR Thermea. Okrem vodíkových kotlov pracuje aj na palivových článkoch.

Validácia a testovanie produktov

Hoci vodíkové kotly nepredstavujú novú technológiu a o týchto zariadeniach sa hovorí už mnoho rokov, stále nie sú schopné sa presadiť na trhu. Analytik Delta-EE Steven Ashurst označuje pripravenosť technológie stupňom 6 na škále od 1 do 9, pričom 8. a 9. stupeň znamenajú fázu komerčného využívania produktu.

VIESSMANN

“Sme vo fáze validácie produktu na viacerých trhoch a pri mnohých značkách. Najväčší výrobcovia kotlov už pracujú na vývoji a testovaní čisto vodíkových zariadení.”

Ako sa s primiešavaním vodíka do zemného plynu dokážu vysporiadať existujúce plynové kotly a sú také už vôbec na trhu? Podľa Jona Phillipsa z BDR Thermea vyvíjané produkty počítajú s 20 % podielom vodíka, pričom výrobca testuje zariadenia aj v plynárenskej sieti s podielom 30 %. Na trhu sa už ponúkajú kotly fungujúce na zmesi plynu a vodíka do 20 %.

Ani Tom Collins nevidí žiadny problém s pripravenosťou zariadení na vodík. Dodáva, že v krajinách s kvalitnou plynárenskou sieťou 20 % vodíka nepredstavuje problém.

Zostáva vyriešiť dva problémy

Vodík je plyn podobný zemnému plynu a aj v sieti sa správa podobne. To znamená, že takmer všetky súčasti vo vodíkovom kotli zostanú rovnaké ako v plynovom kotli a nie je potrebné všetko meniť. Hrozia nejaké riziká, ak budú kotly využívať čisto iba vodík?

Podľa odborníkov treba pri vývoji a testovaní týchto kotlov ešte vyriešiť dva hlavné problémy. Prvým je detekcia plameňa, teda správneho spaľovania kotla. Je potrebné nájsť spôsob signalizácie horenia. “Ide o bezpečnostnú otázku, podobne ako pri iných plynových kotloch. V prípade, že oheň nehorí, je potrebné zastaviť prívod plynu do horáku,” objasňuje J. Philips.

 
 

Zostáva vám 52% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako funguje najväčší paroplynový zdroj na Slovensku

Ako funguje najväčší paroplynový zdroj na Slovensku

Inštalovaná kapacita PPC Malženice dosahuje 430 MW. Zdroj poskytuje dôležitú flexibilitu sústave.

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2024

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2024

Medzinárodna konferencia sa uskutoční na konci novembra v príjemnom prostredí hotela Patria na Štrbskom Plese.

Pozvánka na konferenciu: Budúcnosť slovenského bioplynu 2024

Pozvánka na konferenciu: Budúcnosť slovenského bioplynu 2024

Slovenská bioplynová asociácia (SBA) pozýva odbornú verejnosť na jubilejný 10. ročník konferencie pre prevádzkovateľov bioplynových staníc.

X
X
X
X