Ak by sa nenávratná podpora kombinovala s garantovanými energetickými službami, obnovených budov by mohli byť výrazne viac. Časť investícií by splatili úspory.
Výmena kotla, zateplenie, tepelné čerpadlo či inštalácia meracej a riadiacej techniky. To sú len niektoré z investícií, ktoré môže prevádzkovateľom verejných budov preplatiť štát prostredníctvom novej dotačnej výzvy.
Nenávratné finančné príspevky pre samosprávy, ale aj štátne úrady, z prostriedkov tzv. Modernizačného fondu rozdeľuje Environmentálny fond spadajúci pod rezort životného prostredia. Základnou podmienkou je, aby verejná budova po rekonštrukcii znížila potrebu primárnej energie aspoň o 30 %.
„Celkovo 200 miliónov eur z Modernizačného fondu smerujeme do zmysluplných projektov a rekonštrukcií materských, základných či stredných škôl, kultúrnych domov aj centier voľného času. Rovnako tak podporíme obnovu chátrajúcich knižníc, komunitných centier, múzeí a rôznych kultúrnych pamiatok,“ hovorí minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Dotácie na vykurovanie aj zateplenie
Na rozdiel od nedávno otvorenej eurofondovej výzvy realizovanej pod rezortom hospodárstva má Envirofond podporiť najmä väčšie rekonštrukcie. Minimálnu výšku dotácie stanovili na 500-tisíc eur, pričom na jeden projekt sa dá získať príspevok až do piatich miliónov eur. Nenávratná dotácie môže pokryť až 95 % oprávnených nákladov.
„Medzi oprávnené aktivity projektu patrí nielen zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov, ale aj podpora výroby tepla či teplej vody. Okrem zateplenia budov, elektroinštalácie či výmeny svietidiel bude možné vymeniť zdroj tepla, obstarať tepelné čerpadlo, postaviť dažďovú záhradu alebo zelenú strechu,“ vysvetľuje envirorezort.
Žiadosti o podporu z tejto výzvy aktuálne do 30. apríla 2025 prijíma Environmentálny fond. V prípade, ak uspejú hlavne väčšie projekty podporené sumami okolo maximálnej výšky podpory, štát bude môcť z výzvy zadotovať obnovu okolo 40 verejných budov. Odborníčka upozorňuje, že pri premyslenejšom systéme by mohlo byť za rovnako veľa peňazí muziky omnoho viac.
„Uvedená výzva je zameraná na komplexnú energetickú hospodárnosť budov formou nenávratného financovania. Z nášho pohľadu v danej výzve absentuje možnosť využitia financovania niektorých opatrení prostredníctvom garantovaných energetických služieb, čo by podporilo realizáciu väčšieho množstva projektov,“ hovorí Naďa Hartmann, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti ESCO Slovensko.
Investície môžu splácať aj energetické úspory
Aj keď nová výzva podporí množstvo užitočných investícií do verejných budov, nevyužitou príležitosťou podľa odborníčky zostávajú garantované energetické služby, ktoré by mohli časť týchto investícií „zatiahnuť.“ Vo výzve by tak zostalo viac peňazí na nenávratné dotácie a podporených žiadateľov by mohlo byť viac.
„Nenávratná finančná pomoc by sa mala z nášho pohľadu využívať hlavne na energetické opatrenia, ktoré sú pri budovách ekonomicky náročné s dlhou dobou návratnosti, ako je napríklad zateplenie, výmena dverí či výmena strechy,“ vysvetľuje Naďa Hartmann.
Najefektívnejšie nastavenie podpory by podľa nej bolo možné s využitím kombinácie financovania prostredníctvom nenávratného príspevku a garantovaných energetických služieb (GES). Tie umožnia, aby sa časť zrealizovaných energetických opatrení splácala z dosiahnutých úspor.
„Tým sa zabezpečí, aby z existujúcej alokácie pre nenávratné zdroje bolo možné podporiť väčšie množstvo projektov,“ zdôrazňuje šéfka ESCO Slovensko. Úspešných príkladov, kedy „GES-ky“ poslúžili pre verejné budovy, je pritom už na Slovensku viacero. Na Energie-portal.sk sme napríklad vlani referovali o projekte v pezinskej nemocnici.
„V prípade takto nastavenej podpory je aj vyššia pravdepodobnosť dosiahnutia nastavených energetických úspor z dôvodu, že tieto musia garantovať subjekty poskytujúce garantované energetické služby, ktoré projekt realizujú. Ich príjem je priamo naviazaný na dosahované energetické úspory v dlhšom časovom období,“ dodáva Naďa Hartmann.
Stiahnite si:
Zistiť viac:
Spoločnosť ESCO Slovensko je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.