Ústavný zákon, ktorý by na Slovensku zakázal spaľovať zahraničný rádioaktívny odpad, je podľa vládnej strany proti záujmom štátu.
Spaľovanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia by mal na Slovensku zakázať ústavný zákon. Navrhuje to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), ktorý chce týmto krokom dosiahnuť, aby štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) spracovávala výhradne rádioaktívny odpad zo slovenských atómiek.
Proti tomuto návrhu sa stavia koaličná SaS. V stanovisku, ktoré dnes strana zaslala médiám, upozorňuje, že ústavným zákazom spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu by sa Slovensko vzdalo vysoko odbornej činnosti v prospech firiem v iných krajinách.
Pre štátnu akciovku JAVYS je spaľovanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia lukratívnou činnosťou, ktorá sa odráža aj na jej hospodárskych výsledkoch. Rok 2019 JAVYS uzavrela so ziskom 4,6 milióna eur a do štátneho rozpočtu v dividendách odviedla viac, ako pôvodne plánovala, k čomu jej výrazne pomohli „komerčné činnosti v EÚ.“
Budaj žiada ústavný zákon
Zástupcovia štvorice koaličných strán sa včera, 28. januára 2021, dohodli, že JAVYS nebude uzatvárať ďalšie kontrakty na spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu. Spaľovať by však aj naďalej mala rádioaktívny odpad z Talianska.
„Koaliční lídri potvrdili dohodu o zákaze spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu, ktorú presadil minister životného prostredia Ján Budaj. Neplatí to pre zmluvný záväzok štátnej spoločnosti Javys spracovať odpad z talianskej elektrárne Caorso,“ priblížil rezort životného prostredia na sociálnej sieti.
Minister Ján Budaj zároveň presadzuje, aby spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku zakazoval aj ústavný zákon. Tým by bol zákaz „poistený“ aj pre prípad zmeny zloženia NR SR, keďže ústavu je možné zmeniť iba s podporou 90 poslancov parlamentu.
SaS: Odpad na Slovensku nezostáva
Koaličná Sloboda a Solidarita (SaS) zákaz spaľovania zahraničného jadrového odpadu ako ústavný zákon odmieta.
„Ústavný zákon, ktorého zámer prezentovalo Ministerstvo životného prostredia SR s cieľom zakázať spaľovanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia, by bol proti záujmom Slovenska a odborným a technologickým kapacitám, ktoré máme na Slovensku,“ vyhlásil predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, pod ktorého rezort štátna JAVYS spadá.
Spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu v spoločnosti JAVYS podľa podpredsedu hospodárskeho výboru a poslanca NR SR za SaS Radovana Kazdu (vydavateľ denníka Energie-portal.sk – pozn. red.) podlieha prísnej kontrole a environmentálnym štandardom.
„Jeho zákaz by spôsobil aj to, že tejto vysoko odbornej činnosti by sme sa vzdali v prospech firiem v iných krajinách. Spálený zahraničný odpad sa s identickým množstvom rádioaktivity, aká bola dovezená, vždy vracia do krajiny pôvodu. Na Slovensku teda neostáva nadbytočná rádioaktivita,“ povedal R. Kazda.
„Pre potlačenie akýchkoľvek pochybností som vo Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti inicioval už v októbri zámer navštíviť zariadenia spoločnosti JAVYS v rámci pracovnej návštevy či poslaneckého prieskumu, ktorý sme však odložili pre opatrenia v súvislosti s ochorením Covid-19,“ doplnil poslanec.
Mohlo by vás zaujímať:
Ústavný zákon, ktorý by na Slovensku zakazoval spaľovať rádioaktívny odpad zo zahraničia, nepovažuje za šťastné riešenie ani vicepremiérka Veronika Remišová, predsedníčka ďalšej koaličnej strany Za ľudí. So samotným zákazom však v princípe súhlasí.
„O detailoch, ako tomu zabrániť, sme zatiaľ nehovorili. Očakávame konkrétny návrh od ministerstva životného prostredia alebo ministerstva hospodárstva, pod ktoré táto problematika spadá,“ uviedla pre Denník N.
JAVYS: Údaje sprístupňujeme
Štátna akciovka, ktorá okrem odpadu zo slovenských jadrových elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach už roky spracováva aj materiály zo zahraničia, vo svojom zariadení rádioaktívny odpad spaľuje, ale aj lisuje a taví. Cieľom celého procesu je, aby rádioaktívny odpad zmenšil svoj objem a následne mohol byť jednoduchšie uskladnený v krajine pôvodu.
Na jeseň 2020 JAVYS čelila kritike zo strany občianskych aktivistov a ministra Jána Budaja, podľa ktorých firma odmieta poskytovať verejnosti podrobné informácie o spracovávanom odpade.
„Verejnosť žiada v jadrovej energetike vysokú mieru otvorenosti. Bývalá vláda však vykročila presne opačným smerom,“ vyhlásil vtedy J. Budaj. „Občania volili v roku 2020 otvorené vládnutie a ja urobím všetko preto, aby už u nás neboli utajené žiadne informácie, ktoré sa týkajú životného prostredia.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.