VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

JAVYS medziročne zvýšila zisk o 18%, pomáhajú jej aj komerčné činnosti v rámci EÚ

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) uzatvorila hospodárenie v roku 2019 so ziskom 4,6 milióna eur. Do štátneho rozpočtu vlani v dividendách odviedla viac, ako sa plánovalo.

chladiaca veža

Foto: JAVYS

Spoločnosť JAVYS, ktorá na Slovensku zabezpečuje činnosti v záverečnej časti jadrovej energetiky, uzatvorila vlaňajší rok so ziskom vo výške 4,6 mil. eur. V porovnaní s predošlým rokom 2018 (zisk 3,9 mil. eur) to predstavuje nárast o 18,3 %.

Oproti predošlému roku spoločnosť zaznamenala nárast tržieb a výnosov za nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi (RAO), vyhoretým jadrovým palivom (VJP) a inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi (IRAO) s pôvodom na Slovensku o 5,8 %.

Okrem toho vzrástli aj tržby JAVYS z konzultačných projektov a projektov nakladania s IRAO a RAO v rámci EÚ o 18,5 % a tržby a výnosy z ostatných prevádzkových činností o 8,1 %.

V dividendách odviedli päť miliónov eur

Významnou zmenou oproti roku 2018 bolo legislatívne zriadenie nového podúčtu Národného jadrového fondu (NJF) na vyraďovanie jadrových zariadení iných ako jadrových zariadení na výrobu elektriny. To v prípade JAVYS v roku 2019 zmenilo postupy účtovania prevádzkových nákladov a účtovania pohľadávok a rezerv na budúce náklady.

V minulom roku JAVYS odviedla na účet NJF podľa Nariadenia vlády SR č. 22/2019 celkovo 4,4 mil. eur, z toho sumu 1,1 mil. eur z prevádzkových nákladov a 3,3 mil. eur z vlastného kumulačného fondu.

Za celý vlaňajší rok JAVYS zaplatila daň z príjmov vo výške 2,9 mil. eur a v roku 2019 odviedla do štátneho rozpočtu dividendy v celkovej výške takmer päť miliónov eur, čo bolo oproti plánovanej sume v rozpočte verejnej správy na rok 2019 (2,03 mil. eur) viac ako dvojnásobok.

„Hospodárenie spoločnosti bolo za rok 2019 stabilizované a bez mimoriadnych udalostí, ktoré by mali významný negatívny vplyv na hospodárske výsledky spoločnosti v roku 2019,“ uviedla hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Náklady v roku 2019 rástli

„V roku 2019 bol zaznamenaný postupný nárast nákladov na energie, osobných nákladov a nákladov na dane, poplatky a odvodové povinnosti. K tomu, aby si JAVYS, a. s., udržala minimálne súčasnú úroveň hospodárskych výsledkov je nutné pokračovať v rozvoji aktivít so ziskovou prirážkou, vrátane komerčných činností v rámci EÚ, vzhľadom na obmedzenú kapacitu slovenského trhu,“ vysvetlila M. Žiaková.

JAVYS vykonáva takéto komerčné činnosti ako doplnkové činností, aby maximálne možne využila voľné disponibilné spracovateľské kapacity.

„K úspešnému vykonávaniu týchto činností sú do budúcnosti nevyhnutné priaznivé podmienky v oblasti legislatívy, povoľovacích procesov a akceptácie verejnosti,“ doplnila M. Žiaková.

JAVYS na Slovensku zabezpečuje činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnym rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

„Spoločnosť pri všetkých svojich aktivitách kladie mimoriadny dôraz predovšetkým na bezpečnosť, kvalitu a ochranu životného prostredia,“ uzavrela M. Žiaková.

ZDROJ: JAVYS


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Peniaze zo špeciálnej výzvy pôjdu na výmenu okien a dverí, ale aj modernizáciu osvetlenia či slnečné kolektory.

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Zariadenie s kapacitou 10 megawattov vybudovala v areáli svojej rafinérie v Százhalombatte, ktorá je najväčšia v strednej a východnej Európe.

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.