INNOGY
VSDS
INNOGY

Bolt sľubuje 100 % uhlíkovo neutrálne jazdy v celej Európe

Privolali ste si odvoz cez platformu Bolt? Vaša jazda by mala byť po novom bez akejkoľvek uhlíkovej stopy. Umožniť to majú obnoviteľné zdroje energie, elektromobily či kompenzácia emisií CO2.

Bolt

Foto: Bolt

Najväčšia európska prepravná platforma odteraz ponúka 100 % uhlíkovo neutrálne jazdy. Docieliť to chce podporou viacerých projektov.

„V rámci našej iniciatívy na elimináciu uhlíkovej stopy investujeme milióny eur a s rastom našej platformy budú ruka v ruke rásť i ďalšie investície,“ sľubuje Bolt.

Emisie CO2 chcú kompenzovať

Záväzok poskytovať jazdy s nulovými čistými emisiami uhlíka spoločnosť predstavila v rámci svojho programu Green Plan. V praxi sa chce Bolt zamerať na tri rôzne oblasti.

Prvým cieľom tohto plánu j kompenzovať emisie CO2 v rámci všetkých jázd poskytovaných v Európe. Do roku 2025 Bolt plánuje vykompenzovať emisie v objeme aspoň piatich miliónov ton.

„Samotné programy kompenzácie uhlíka nie sú riešením – sú iba jedným zo spôsobov, ktorými je možné uvoľňovanie CO2 do atmosféry zmierniť. A to sa dá dosiahnuť investovaním do alternatívnych zdrojov obnoviteľnej energie, akými sú napr. veterná či solárna energia, alebo podporovaním projektov, ktoré odstraňujú oxid uhličitý zo vzduchu, napríklad výsadba stromov alebo priame sekvestrovanie,“ uvádza spoločnosť.

Vsadia na obnoviteľnú energiu

Ďalším cieľom „zeleného plánu“ plánu Boltu je podporovať nové spôsoby prepravy. V praxi by to mali byť najmä elektromobily a elektrické kolobežky či „ďalšie ekologicky prijateľnejšie prostriedky.“

Do tretice sa Bolt plánuje vo väčšej miere spoľahnúť na obnoviteľné zdroje energie (OZE), ktoré poskytujú elektrickú energiu bez uhlíkovej stopy.

V budúcom roku by mali všetky kancelárie spoločnosti vo svete využívať výlučne zelenú energiu, v opačnom prípade budú musieť svoju uhlíkovú stopu v 100-percentnej miere kompenzovať.

Jazdia v siedmich mestách na Slovensku

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. d.tupy@martech-slovakia.sk23.09.2019 (09:51)
    Vozidlo má nulové emisie. Uhlíkovo neutrálna stopa. To sú čo za blbosti? To si nikto neuvedomuje, že sa niekde musí vyrobiť elektrická energia potrebná na nabíjanie každého vozidla na elektrický pohon (vrátane elektro bicykla a elektro kolobežky)? Koľko emisií sa vyprodukuje pri výrobe batérií do elektro vozidiel? Tuší vôbec niekto, koľko emisií sa vyprodukuje pri výrobe jedného auta vrátane všetkých jeho komponentov? Je síce pravda, že v mestách množstvo emisií ubudne ale emisie pribudnú na iných miestach. Je potrebné sa zamyslieť nad celkovým efektom úspory emisií. Ja vôbec netvrdím, že elektromobilita je zlá vec. Naopak. Je však potrebné poukázať na to, že prehnaný optimizmus nie je namieste a celý problém je potrebné posudzovať komplexne. Nadšenci, ktorí neustále hovoria, že je potrebné budovať obnoviteľné zdroje energie, ktoré energetický problém vyriešia, majú iba čiastočnú pravdu. Zabúdajú na to (alebo o tom vôbec netušia), že pri budovaní veľkých zdrojov na obnoviteľné energie (veľká fotovoltická elektráreň, sústava veterných elektrární a pod.), je potrebné postaviť klasické zdroje výroby elektrickej energie v rovnakom výkone. Prečo? Nuž preto, aby bola zabezpečená dodávka elektrickej energie keď bude dlhodobo zamračené, alebo v noci, alebo keď nebude fúkať vietor. Spotreba energie musí byť zabezpečená z iných zdrojov. Ako si nabijete batériu v aute keď nebude dostatok elektrickej energie? Vyzdvihovanie jedného parametra –nulové emisie, resp. neutrálna uhlíková stopa, je iba zjednodušený pohľad na vec ľuďmi, ktorí nemajú na posudzovanie danej problematiky potrebné vzdelanie a skúsenosti . Ak navyše odmietajú akúkoľvek odbornú diskusiu, môže takéto smerovanie pod tlakom laickej verejnosti priniesť viac škody ako osohu. Takéto „výkriky do tmy“, aké prezentuje firma BOLT sú iba dobre naplánovanou reklamou. Ak chceme niečo pre zníženie emisií robiť, začnime od seba a zdanlivých maličkostí. Pomaly prichádza zima. Doporučujem každému, aby sa išiel pozrieť do našich miest a obcí, čo vychádza z komínov rodinných domov a zároveň zhlboka dýchal, aby pocítil „arómu“ ovzdušia nad našimi obcami.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Janiš: CZT má na Slovensku potenciál pre nové technické a digitálne riešenia

Janiš: CZT má na Slovensku potenciál pre nové technické a digitálne riešenia

Centrálne zásobovanie teplom IV. generácie má uskladňovať vyrobené teplo v čase prebytku a zároveň využívať aj odpadové teplo z externých zdrojov.

Zúžme reguláciu a zjednoťme distribučné tarify, navrhujú dodávatelia ÚRSO

Zúžme reguláciu a zjednoťme distribučné tarify, navrhujú dodávatelia ÚRSO

Regulovať ceny elektriny a plynu pre malé podniky je podľa dodávateľov energií neopodstatnené. Regulačnému úradu zaslali viacero návrhov na zmeny v regulačnej politike.

SaS: Povinné inštalovanie nabíjacích staníc je zbytočnou záťažou pre menšie podniky

SaS: Povinné inštalovanie nabíjacích staníc je zbytočnou záťažou pre menšie podniky

Nabíjacie stanice pre elektromobily v novostavbách budú povinné. Poslanecký návrh chce od tejto povinnosti odbremeniť malé a stredné podniky.