VSE
VSE
Belimo 2

Biopalivá Európania podporujú, tvrdí prieskum biopalivárov

Väčšina Európanov podporuje politiku podpory biopalív, tvrdí prieskum, ktorý podľa portálu Euractiv.com zrealizovala agentúra Dalia pre Európsku asociáciu obnoviteľného etanolu ePure.

Biopalivá Európania podporujú, tvrdí prieskum biopalivárov

Prieskumu, ktorého skrátený výstup nájdete tu (pdf), sa zúčastnilo 11 283 respondentov. Vyplýva z neho, že viac ako 69 % opýtaných hovorí, že konvenčné – prvogeneračné biopalivá z poľnohospodárskych plodín by mali byť rozhodne (32 %) alebo pravdepodobne (39 %) podporované. Proti je viac alebo menej 15 %.

Podobne dopadli výsledky prieskumu odpovedí na otázku, či súhlasia s tým, že Európska únia podporuje biopalivá tzv. prvej generácie, teda vyrábané z cielene pestovanej biomasy, prikláňa sa k nej 68 % respondentov, proti je 12 %.

Podľa podrobnejších výsledkov prieskumu, ktoré poskytlo Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB), na Slovensku podporuje prvogeneračné biopalivá z plodín až 73 % opýtaných a 13 % je proti. Prieskumu sa však zúčastnilo proporčne iba približne 120 obyvateľov Slovenska.

Konkurencia palív druhej generácie

Súčasná biopalivová politika EÚ sa však zameriava aj na rozvoj biopalív tzv. druhej generácie. Tie využívajú lignocelulózovú biomasu (drevo, lístie, kôru, slamu a podobne), ktorá nekonkuruje produkcii potravín z pôdy.

Prieskum sa zaoberal názormi verejnosti iba na prvogeneračné biopalivá, ktorých výrobcovia sa združujú v združení ePure, ktoré podľa Euractivu zadalo prieskum. Nemožno z neho získať názor verejnosti na to, ktoré biopalivá preferujú viac.

Podľa ZVVB, ktoré združuje výrobcov prvogeneračných biopalív, chce v súčasnosti Európska komisia vo svojom návrhu obmedziť používanie biopalív prvej generácie. „Robí tak na základe argumentu, že európska verejnosť je proti „palivu na potravinovej báze“ (food-based fuel) – ako úradníci Komisie zavádzajúco nazvali biopalivá z poľnohospodárskych plodín,“ konštatuje združenie.

Nový prieskum podľa slovenských výrobcov spochybňuje toto ponímanie, keď ukazuje, že iba veľmi malá časť Európanov je proti využívaniu biopalív vyrobených z plodín ako cukrová repa, kukurica a pšenica, vypestovaných na domácej pôde.

Ak by prešiel návrh Komisie, prínos konvenčných biopalív by sa znížil z terajších 7 % energie v doprave v roku 2021 na 3,8 % v roku 2030.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Veľká energetická spoločnosť už zdieľa elektrinu cez dátové centrum

Veľká energetická spoločnosť už zdieľa elektrinu cez dátové centrum

Väčšina funkcionalít EDC bola spustená, budúci rok pribudne aj vytváranie agregačných blokov a poskytovanie flexibility.

Jadro sa vracia do hry. Slovensko pristúpilo na konferencii COP28 k novej výzve

Jadro sa vracia do hry. Slovensko pristúpilo na konferencii COP28 k novej výzve

Signatármi deklarácie sú aj Spojené štáty, Francúzsko či Japonsko.

Vyčistiť vzduch v Jelšave majú pomôcť dotácie za milióny. Vláda opatrenia tají

Vyčistiť vzduch v Jelšave majú pomôcť dotácie za milióny. Vláda opatrenia tají

V meste často nastáva smogová situácia. Vláda vyčlenila peniaze z Envirofondu, ich presný účel použitia však pred verejnosťou skrýva.