Poslanci NR SR včera posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Predkladatelia si od nej sľubujú zníženie ťažby v slovenských lesoch až o štyri milióny kubíkov ročne.
Novela zákona o podpore OZE a vysokoúčinnej kombinovanej výroby prešla v parlamente prvým čítaním. Návrh, ktorý predložila skupina 20 poslancov, väčšina z klubu OĽaNO, má zastaviť využívanie kvalitného dreva na energetické účely.
„Po dlhšej dobe sa podarilo do druhého čítania dostať novelu zákona, ktorá má za cieľ opraviť veľmi zlý zákon. Ten už takmer desať rokov spôsobuje škody slovenským lesom,“ uviedol poslanec za OĽANO a tieňový minister životného prostredia Ján Budaj, podľa ktorého sa spôsobené škody budú naprávať minimálne jednu generáciu.
Hlavným cieľom návrhu zákona je dosiahnuť, aby bola zastavená súčasná prax, kedy sa dotuje spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach. Výnimkou by malo byť iba drevo pochádzajúce z energetických porastov a odpad z drevospracujúceho priemyslu.
„Na Slovensku podľa satelitného snímkovania Global Forest Watch ubudlo od roku 2000 760 km2 lesov a v súčasnej dobe sa ťažia takmer štyri milióny m3 dreva na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 – 6 miliónov m3 dreva,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe k novele.
Návrh novely zákona vrátane všetkej sprievodnej dokumentácie si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Budaj: V elektrárňach miznú celé stromy
„Hoci neskoro, ale predsa spejeme k tomu, že by z tohto zákona mohlo byť odstránené to, čo podnecuje drancovanie lesov, a to je nevhodne nastavená štátna dotácia,“ pokračoval Budaj s tým, že každý občan v každej jednej kilowathodine platí doplatok tým, ktorí spaľujú energetické drevo.
„Keby u nás boli rozsiahle energetické lesy, ako je to v mnohých častiach Európy, nebolo by na tom nič zvláštne. Ale namiesto energetických lesov v spaľovniach a elektrárňach miznú často aj zdravé stromy,“ vyjadril sa Budaj.
Odvolal sa pritom na výsledky kontrol Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý opakovane prešetroval kvalitu dreva, spaľovaného v biomasových elektrárňach.
Napriek tomu, že Vyhláška ÚRSO č. 490/2009 Z. z. povoľuje iba spaľovanie dreva piatej kategórie, kontroly ÚRSO potvrdili, že vo viacerých prípadoch došlo k spaľovaniu kvalitnejšieho dreva, a dokonca aj dreva kvalitatívnej triedy III.
Rozdané pokuty podľa Budaja k nijakej náprave neviedli. Tvrdí preto, že jediným riešením je zmeniť zákon.
Rozhodne sa po lete
Po tom, čo návrh novely zákona poslanci NR SR teraz v prvom čítaní odobrili, znovu sa o ňom bude rokovať po letných prázdninách.
„V septembri nás čaká druhé čítanie, dovtedy chceme zmobilizovať všetky sily, ktoré pomáhajú a verím tomu, že ešte pomôžu tomu, aby poslanci napokon v ešte väčšom počte tento zákon prijali,“ uzavrel Ján Budaj.
Ilustračné foto: Biomasaker.wolf.sk
Vyzdvihol pritom úsilie lesoochranárskeho zoskupenia Vlk, ktoré uskutočnilo veľkú petíciu BIOMASAKER. Petíciu s podpismi takmer 40 000 ľudí Vlk odovzdal ministerstvu hospodárstva ešte v decembri 2014. Legislatívne zmeny, ktoré ochranári požadujú, sa však možno podarí presadiť až v septembri 2018.
Ochranári sa plánujú zjednotiť
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.