VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Wattstor a ENERGE na Slovensku úspešne spustili batériové úložisko

Batériový systém slúži na poskytovanie podporných služieb, vrátane regulácie odchýlky.

BESS

Foto: ENERGE

Batériové úložiská sú nevyhnutnou súčasťou pre Slovensko v postupnom prechode na zelenú energiu. S rozsiahlym procesom dekarbonizácie sa neoddeliteľne zvýši dopyt po úložiskách energie. Spoločnosti Wattstor a ENERGE podporujú slovenskú sieť s použitím batériového úložiska. Tento jedinečný koncept prispieva k regulácii frekvencie a stabilizácii siete v našom regióne.

Spoločnosť Wattstor ako popredný dodávateľ batériových systémov a ENERGE ako agregátor a poskytovateľ služieb spojili svoje sily na spustenie projektu v oblasti stand-alone batériových úložísk - BESS (Battery Energy Storage System).

Batériový systém slúži na poskytovanie podporných služieb (PpS), vrátane regulácie odchýlky.

Zdroj: ENERGE

BESS bude poskytovať flexibilitu 

Wattstor a ENERGE sa rozhodli spojiť svoje “know-how” a spustiť na Slovensku pilotný projekt batériových úložísk BESS (Battery Energy Storage System). Práve tento systém sa stáva čoraz populárnejším vo svete. Ide o špičkovú technológiu skladovania energie v kombinácii s virtuálnou platformou ENERGE, ktorá poskytuje flexibilitu vrátane podporných služieb. Ide o prvý z mnohých plánovaných projektov v roku 2024.

Vďaka tomuto inovatívnemu 1,5MW/1,6MWh batériovému systému získala slovenská sieť novú kapacitu na zabezpečenie stability. Týmto krokom sa otvorila možnosť profitovať z poskytovania podporných služieb.

Splnená certifikácia

Systém od spoločnosti Wattstor bol špeciálne navrhnutý a dizajnovaný pre potreby primárnej regulácie (FCR). Túto reguláciu môžu poskytovať iba partneri s úspešnou certifikáciou, čo je však časovo a technicky náročné. Kombinácia ENERGE digitálnej platformy a batériového riadiaceho systému (EMS) poskytnutého firmou Wattstor viedla k úspešnej certifikácii koncom minulého roka. V januári následne prišlo k spusteniu systému do prevádzky.

„Wattstor sa proaktívne vyrovnal so všetkými výzvami spojenými s certifikáciou, čo umožnilo BESS splniť prísne slovenské normy,“ komentuje Matúš Meliš, projektový manažér ENERGE. „Som presvedčený, že systém ukáže svoju odolnosť a kvalitu v dlhodobej prevádzke počas roka 2024.“

Technológia podporí ambiciózne ciele Slovenska

Samostatné jednotky BESS fungujú ako „šokový tlmič“ pre sieť, rýchlo dodávajú alebo odoberajú elektrickú energiu, aby kompenzovali volatilitu siete spôsobenú meniacou sa spotrebou a obnoviteľnými zdrojmi energie. To zachováva frekvenčnú stabilitu, zabraňuje výpadkom prúdu a zabezpečuje spoľahlivé dodávky energie. Keďže Slovensko si stanovilo ambiciózne ciele v oblasti obnoviteľnej energie, tieto systémy sa stávajú kľúčovými pre integráciu čistejšej energie bez ohrozenia stability siete.

Firmy plánujú v budúcnosti spolupracovať na viacerých projektoch. Spolupráca na pilotnom projekte otvára dvere novým výzvam na Slovensku, ktoré rozšíria súčasné portfólio Wattstor o viac než 60 MWh. „Partnerstvo s ENERGE a úspešná certifikácia je zárukou ešte rýchlejšej a efektívnejšej spolupráce v budúcnosti,“ dodáva Patrik Pinkoš, vedúci európskeho predaja spoločnosti Wattstor.

Zdroj: ENERGE

Revolúcia v energetike a flexibilite

Inovatívne riešenie od firmy Wattstor rieši rastúcu potrebu flexibility siete, ktorá priamo súvisí so stále väčším množstvom obnoviteľných zdrojov energie, na ktoré sa Slovensko sústreďuje. „S narastajúcim počtom obnoviteľných zdrojov sú podporné služby kľúčové pre udržanie stability siete,“ dodáva Pinkoš. „Naša technológia BESS je pripravená na širšie využitie a veríme, že zohrá dôležitú úlohu pri energetickej premene 21. storočia. Nedávne zverejnenie dotácie na batériové systémy robí Slovensko veľmi atraktívnym miestom na podnikanie.“

Oliver Zuskin, spoluzakladateľ spoločnosti ENERGE, hovorí, že spolupráca so spoločnosťou Wattstor predstavuje významný krok vpred v poskytovaní inovatívnych energetických riešení. „Naša vlastná digitálna platforma s virtuálnym terminálom pre riadenie výrobných zdrojov, BESS systémov a poskytovanie služieb vrátane flexibility a PpS napojených na Wattstor BESS nám umožní optimalizovať výkon siete a prispieť k odolnejšej a udržateľnejšej energetickej infraštruktúre na Slovensku.“


O spoločnosti Wattstor a ENERGE

Wattstor je technologická spoločnosť, ktorá pomáha odstraňovať prekážky v prechode na čistú elektrinu. Poskytuje komplexné riešenia pre podniky a komunitu, ktoré potrebujú vyrobiť, uschovať a spravovať svoju obnoviteľnú energiu. Od plne vybavených batériových systémov po špičkový riadiaci systém EMS. S tímom popredných odborníkov v odvetví pomáha Wattstor spoločnostiam navrhovať, nastavovať a integrovať systémy na mieru, ktoré znižujú náklady na energiu, prekonávajú obmedzenia siete a minimalizujú emisie uhlíka.

S viac ako 100 realizovanými projektmi v Spojenom kráľovstve, Českej republike, na Slovensku, v Poľsku a v Chorvátsku je Wattstor ideálnym partnerom pre projekty skladovania elektrickej energie.

ENERGE je výrobcom, dodávateľom zelenej energie, agregátorom a poskytovateľom flexibility a podporných služieb v energetickom sektore, ponúka všetko pre poskytovanie špičkových riešení, ktoré optimalizujú výkon siete a prispievajú k udržateľnej energetickej budúcnosti. Investovaním do obnoviteľných zdrojov energie prispieva ENERGE k ekologickejšiemu a udržateľnejšiemu energetickému prostrediu.


PR článok spoločnosti ENERGE s.r.o.

Značky
ENERGEWattstor

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Priemysel, legislatíva a akadémia sa stretnú pod jednou strechou v druhej polovici mája v čarokrásnom prostredí Vysokých Tatier.