Odpovedajú predstavitelia spoločností Slovenské elektrárne, Stredoslovenská energetika, IPESOFT, GreenBat a FUERGY.
Technologický rozvoj a rastúce ceny elektriny otvárajú aj nové možnosti využívania batériových úložísk. Jednou z nich je využitie batérií pre potreby podporných služieb.
Koncom leta tohto roka v Martine spustili batériové úložisko, ktoré je prvým zariadením svojho typu s certifikáciou pre poskytovanie podporných služieb. O projekte sme podrobnejšie informovali aj na Energie-portal.sk.
Teraz sme predstaviteľov piatich spoločností z rôznych oblastí energetiky oslovili v rámci ankety, ktorou mapujeme názory na perspektívu takýchto riešení do budúcnosti. Úlohou opýtaných bolo odpovedať na otázku:
„Ako vnímate potenciál batériových úložísk pri poskytovaní podporných služieb na Slovensku?“
Prečítajte si výber z vyjadrení, ktoré sme dostali, a následne celé odpovede v pôvodnom znení.
Výber z odpovedí
„Postupným odstavením klasických elektrární ako elektrárne Nováky a elektrárne Vojany očakávame výrazný deficit zdrojov, ktoré budú na území Slovenska schopné zabezpečiť sekundárnu reguláciu výkonu.“
Tomáš Šimovič, Slovenské elektrárne
„Batériové úložiská sú veľmi špecifické, pokiaľ ide o obmedzenia trvania, či už pri zvyšovaní spotreby (nabíjanie) alebo dodávky elektriny do siete (vybíjanie). Aj jeden aj druhý stav trvá iba obmedzený čas.“
Radoslav Štompf, FUERGY
„Batérie tak budú čoraz významnejšou a bežnejšou súčasťou sietí, čo už vidíme na vyvinutejšom britskom trhu, ktorý má už dnes v prevádzke batériové systémy s kapacitou niekoľko stoviek MW.“
Michaela Krivá, Stredoslovenská energetika
„Vplyvom dekarbonizácie sú zo sústavy vytláčané klasické flexibilné zdroje vhodné na poskytovanie podporných služieb a zároveň sa zvyšuje riziko výkonovej nerovnováhy, ktorá bude nútiť SEPS obstarávať vyšší objem podporných služieb.“
Tomáš Rajčan, IPESOFT
„Pri ďalšom využití v rámci podporných služieb by bolo potrebne diskutovať o úprave podmienok niektorých služieb tak, aby sme využili výhody batériových úložísk.“
Marian Smik, GreenBat, Slovenská batériová asociácia
Celé odpovede
Marian Smik
konateľ spoločnosti GreenBat, prvý predseda Slovenskej batériovej asociácie
Na Slovensku už spoločnosť SEPS nakupuje podporné služby FCR, t.j. reguláciu frekvencie, aj z batériového úložiska. Využitie však vidíme aj v poskytovaní iných typov podporných služieb.
Batériové úložiská majú síce skvelú schopnosť okamžitej reakcie na zmenu frekvencie a výkonu v sieti, ale na druhej strane nie sú schopné dlhodobo poskytovať štandardný výkon v priebehu niekoľkých hodín.
Riešením je využitie zdroja elektrickej energie spolu s batériovým úložiskom, čo už plánujú niektorí poskytovatelia podpornej služby sekundárnej regulácie na dosiahnutie skráteného požadovaného nábehu pri aktivácii.
Pri ďalšom využití v rámci podporných služieb by bolo potrebne diskutovať o úprave podmienok niektorých služieb tak, aby sme využili výhody batériových úložísk.
Ďalšou aplikáciou mimo podporných služieb je využitie batérií pri integrácii obnoviteľných zdrojov elektrickej energie za účelom uskladňovania energie s následnou neskoršou spotrebou. Inštaláciu batériových úložísk je možné realizovať aj k nabíjacím staniciam na elektromobily s cieľom optimalizácie celého procesu nabíjania.
Na Slovensku máme aj inštaláciu, kde distribučná spoločnosť zabezpečuje reguláciu napätia pomocou batériového úložiska. Čiže využitie batériových úložísk je široké, len závisí na aký účel ich potrebujeme.
Tomáš Rajčan
riaditeľ úseku energetiky a priemyslu, IPESOFT
Zostáva vám 64% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.