Efleet konferencia elektromobily
TESLA
Belimo 2

Aukciu na 100 MW fotovoltiky vyhrala ponuka za 50 eur/MWh

V balkánskej krajine realizovali prvý súťažný tender na fotovoltický zdroj, nasledovať budú aukcie na batérie a vietor.

Fotovoltická elektráreň

Foto: Depositphotos

V malej balkánskej krajine uskutočnili vôbec prvú aukciu na výstavbu obnoviteľného zdroja energie. Hoci výberový proces neprebiehal ľahko a konečné rozhodnutie sa niekoľkokrát odložilo, výsledkom je zaujímavá cena vzhľadom na súčasné podmienky na trhu.

Albánske ministerstvo hospodárstva vyhlásilo štátnu aukciu no nový fotovoltický zdroj pred vyše rokom. Hoci limitná maximálna cena za vyrobenú elektrinu sa v decembri 2023 zvýšila zo 65 eur/MWh na 75 eur/MWh, konečná zazmluvnená cena prekvapila mnohých.

Víťazom tendra s výslednou cenou elektriny 48,88 eur/MWh sa stalo kosovsko-nemecké konzorcium Orlatti. Developer získal do 30-ročného prenájmu štátny pozemok, na ktorom vybuduje fotovoltický park s inštalovanou kapacitou 90 – 105 MW. Víťaz aukcie sa zaviazal pri výstavbe solárneho parku preinvestovať vyše 70 miliónov eur. Odberateľom elektriny bude spoločnosť Kostt, národný operátor trhu s elektrinou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripojili sa elektrárne s výkonom 280 MW, ukazujú dáta distribučiek za rok 2024

Pripojili sa elektrárne s výkonom 280 MW, ukazujú dáta distribučiek za rok 2024

Pribudli hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti inštalovali fotovoltiky menej a medziročne ubudlo aj veľkých projektov.

PVE Málinec nepostavíme, ak s tým nebudú v regióne súhlasiť, povedal Taraba (+fact check)

PVE Málinec nepostavíme, ak s tým nebudú v regióne súhlasiť, povedal Taraba (+fact check)

Podľa Tomáša Tarabu je to najekologickejšia tvorba špičkovej elektriny, ktorá prináša najväčší zisk.

Záruky pôvodu elektriny sú najlacnejšie od roku 2021, v aukcii OKTE sa predali všetky

Záruky pôvodu elektriny sú najlacnejšie od roku 2021, v aukcii OKTE sa predali všetky

Ceny oproti rekordom spred dvoch rokov klesli 18-násobne.

X
X
X
X