VSE
VSE
Belimo 2

Ako vybrať solárne panely

Pred rozhodnutím o investovaní do kúpy solárnych panelov je potrebné vedieť odpovede na niektoré otázky.

Ako vybrať solárne panely

Dreamstime

Musíte sa rozhodnúť, či budú solárne panely slúžiť na ohrev vody alebo na prikurovanie. Ďalej, aká je spotreba teplej vody v domácnosti, aké je optimálne umiestnenie kolektorov, aké kolektory sú pre konkrétne riešenie najvhodnejšie, aké je nevyhnutné príslušenstvo a aký je ročný energetický zisk.

Pri rozhodovaní o kúpe a výpočte návratnosti tepelného solárneho systému je nevyhnutné zohľadniť najmä životnosť solárneho systému, ktorá sa pri materiáloch používaných v súčasnosti zvyčajne pohybuje v rozmedzí 25 - 30 rokov. Treba si tiež zistiť obstarávacie náklady celého solárneho systému vrátane inštalácie. Tie závisia od konkrétnej situácie (počet a umiestnenie kolektorov, objem zásobníka, dĺžka pripojovacích potrubí a pod.), bežne sa pohybujú od 2 000 € do 4 000 €.

Prevádzkové náklady na fungovanie systému sú minimálne, de facto spotrebovávajú len elektrinu na pohon obehového čerpadla a treba raz za 6-10 rokov uskutočniť výmenu teplonosnej kvapaliny v sume cca 100 €.

Výška úspor nákladov na energiu závisí napríklad od ročnej produkcie tepla dosiahnutej využívaním solárneho systému, od cien energie pri doterajšom spôsobe výroby tepla a v neposlednom rade aj od spotreby vody, prípadne tepla konkrétnej domácnosti.

Využitie solárnych panelov

Príprava teplej vody. Pri dimenzovaní solárneho zariadenia na prípravu teplej vody je potrebné dosiahnuť čo najväčšie pokrytie spotreby mimo obdobia vykurovania, aby v tomto období na jej ohrev nemuselo byť využívané iné energetické médium. Preto treba stanoviť spotrebu teplej vody za deň, prípadne aj priebeh spotreby, ak je to možné. Reálne možno pokryť 40 % - 60 % ročnej potreby ohrevu teplej vody.

Podpora vykurovania budov. Solárnym zariadením sa nedá zabezpečiť úplné pokrytie energetických potrieb rodinného domu na jeho vykurovanie. Získané teplo však môže pokryť približne 15 % až 30 % ročnej potreby dobre izolovaného objektu, ktorý je vybavený nízkoteplotným vykurovacím systémom. Solárne systémy na podporu vykurovania sa dimenzujú na základe konkrétnych tepelných strát objektu a vykurovanej plochy, presne pre konkrétnu stavbu. Obvykle ich plocha predstavuje 15 % - 25 % vykurovanej plochy.

Ohrev vody v bazénoch. Priamy ohrev bazénovej vody - jednoduchý systém, pri ktorom sú slnečné kolektory priamo napojené na okruh filtračného zariadenia. V zimnom období sa voda z kolektorového okruhu zvyčajne vypúšťa, preto sú kolektory pre tento typ ohrevu bez zadnej tepelnej izolácie. Nepriamy ohrev bazénovej vody - dvojokruhový systém. Kolektorový okruh je uzavretý a teplo získané zo slnečných kolektorov sa odovzdáva bazénovej vode prostredníctvom výmenníka tepla

Odkazy, linky

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
solárne panely

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Testovali ukladanie elektriny z fotovoltických panelov v superkondenzátoroch

Testovali ukladanie elektriny z fotovoltických panelov v superkondenzátoroch

Hoci majú superkondenzátory prakticky nekonečnú životnosť, viaceré vlastnosti limitujú ich aplikovateľnosť v praxi.

Pozvánka na konferenciu: Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Pozvánka na konferenciu: Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Ďalšie z podujatí efocus.sk o riešeniach pre domácnosti a energetické spoločenstvá a výzvach, ktoré je ešte potrebné zdolať na Slovensku a v Čechách.

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.