Pomocou simulácií vetra a strojového učenia vyvinuli výskumníci rámec, ktorý mení uhol sklonu jednotlivých panelov tak, aby nedošlo k ich poškodeniu.
Vietor panelom prospieva aj ich ohrozuje
Solárna energetika je v súčasnosti celosvetovo najrýchlejšie rastúcim energetickým odvetvím a na obrovskom potenciáli fotovoltických elektrární vyrábať čistú energiu z obnoviteľných zdrojov stojí aj iniciatíva dosiahnuť do roku 2050 nulovú bilanciu emisií oxidu uhličitého.
Vedci sa v novej štúdii zaoberali tým, ako na výkon solárnych parkov vplýva vietor. Vo všeobecnosti má totiž tento živel na distribučné siete elektrickej energie vyrobenej fotovoltickými elektrárňami pozitívne aj negatívne vplyvy.
Na jednej strane vietor pomáha udržiavať výkon solárnych panelov tým, že predchádza hromadeniu nečistôt, predovšetkým prachu, na ich povrchu. Zároveň prúdenie vzduchu panely ochladzuje a pomáha tak predchádzať ich prehriatiu, ktorým sa tiež znižuje ich výkon.
Na druhej strane však môžu byť tenké panely silným vetrom ohrozené, pričom môže dôjsť k zrúteniu ich konštrukcie či k poruchám, ktorých oprava môže trvať týždne.
Tejto problematike sa venovali výskumníci z Université Paris Sciences et Lettres a v novej štúdii navrhli jedinečný numerický rámec, ktorý ochraňuje solárne panely pred extrémnymi poveternostnými podmienkami.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.