VSDS
VSDS
Belimo 2

Ako ochrániť klimatizáciu pred vplyvmi počasia?

Na fungovanie vonkajšej klimatizačnej jednotky vplývajú poveternostné faktory, ktoré možno eliminovať správnym výberom, inštaláciou a údržbou.

Ako ochrániť klimatizáciu pred vplyvmi počasia?

Foto: Viessmann

Pri nákupe a používaní klimatizácií venujú používatelia často pozornosť predovšetkým vnútorným jednotkám. Nemenej starostlivosti by však mali venovať aj tej vonkajšej. Na jej správne fungovanie má totiž vplyv celý rad poveternostných faktorov, ktoré možno čiastočne eliminovať pravidelnou údržbou a výberom miesta inštalácie. Podstatný a dôležitý je hlavne starostlivý výber.

Ochrana pred koróziou

Pri prevádzke klimatizačných jednotiek je jedným z najväčších rizík ich korózia. Tá vzniká oxidáciou kovov, hlavný vplyv má na ňu najmä kondenzovaná voda. Okrem nej vznik korózie podnecujú tiež vlhkosť vzduchu alebo vietor, hlavne kyslé zložky obsiahnuté vo vzduchu.

Najmä staršie vonkajšie jednotky klimatizácie by preto mali byť umiestnené pod strechou alebo aspoň prikryté, aby sa v prípade dažďa dostali do styku s vodou čo najmenej. Pred vlhkosťou či kyslými prvkami vo vzduchu je ochrana všeobecne komplikovanejšia, aj napriek tomu sa výrobcovia snažia toto riziko maximálne eliminovať.

„Veľmi účinným riešením sú v tomto smere pozlátené tepelné výmenníky pri vonkajšej aj pri vnútornej jednotke. Táto kľúčová časť získa pozlátením oveľa väčšiu odolnosť voči oxidácii a korózii, bez problémov zvládne aj dážď alebo vzduch s obsahom soli.

Zlato okrem toho bráni aj množeniu baktérií a v neposlednom rade zlepšuje aj celkovú efektivitu výmeny tepla,“ uvádza Martin Prísečan, produktový manažér pre vykurovaciu a chladiacu techniku zo spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá toto riešenie pri splitových klimatizačných jednotkách v súčasnosti ponúka.

Viessmann rezerva

Klimatizačné jednotky sa prispôsobujú vyšším teplotám

Ako ukazujú dáta Medzinárodnej energetickej agentúry, obľuba klimatizačných jednotiek sa zvyšuje v jednotlivých európskych krajinách s rastúcimi priemernými vonkajšími – a tým aj vnútornými – teplotami vzduchu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ENERGOFÓRUM® 2021

Pozvánka na konferenciu: ENERGOFÓRUM® 2021

Najväčšie osobnosti slovenskej energetiky budú diskutovať na 15. ročníku konferencie pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Podujatie bude možné premiérovo sledovať online.

Implementácia Monte-Carlo simulácie do procesov obchodovania s energetickými komoditami

Implementácia Monte-Carlo simulácie do procesov obchodovania s energetickými komoditami

Situácia na trhoch s energetickými komoditami sa dynamicky mení. Preto je nevyhnutné mať k dispozícii nástroje, ktoré umožnia nielen rozpoznať zmenu trhu, ale aj simulovať takéto situácie na trhu a posúdiť ich vplyv na obchodné portfólio.

VSE ubezpečuje zákazníkov, že dodávka elektriny je pre nich zabezpečená

VSE ubezpečuje zákazníkov, že dodávka elektriny je pre nich zabezpečená

Východoslovenská energetika zabezpečí plynulú dodávku elektriny. Zo strany zákazníkov spoločnosti SLOVAKIA ENERGY nie sú potrebné žiadne úkony.