NO DIG konferencia
VSE
Belimo

Ako ochrániť klimatizáciu pred vplyvmi počasia?

Na fungovanie vonkajšej klimatizačnej jednotky vplývajú poveternostné faktory, ktoré možno eliminovať správnym výberom, inštaláciou a údržbou.

Ako ochrániť klimatizáciu pred vplyvmi počasia?

Foto: Viessmann

Pri nákupe a používaní klimatizácií venujú používatelia často pozornosť predovšetkým vnútorným jednotkám. Nemenej starostlivosti by však mali venovať aj tej vonkajšej. Na jej správne fungovanie má totiž vplyv celý rad poveternostných faktorov, ktoré možno čiastočne eliminovať pravidelnou údržbou a výberom miesta inštalácie. Podstatný a dôležitý je hlavne starostlivý výber.

Ochrana pred koróziou

Pri prevádzke klimatizačných jednotiek je jedným z najväčších rizík ich korózia. Tá vzniká oxidáciou kovov, hlavný vplyv má na ňu najmä kondenzovaná voda. Okrem nej vznik korózie podnecujú tiež vlhkosť vzduchu alebo vietor, hlavne kyslé zložky obsiahnuté vo vzduchu.

Najmä staršie vonkajšie jednotky klimatizácie by preto mali byť umiestnené pod strechou alebo aspoň prikryté, aby sa v prípade dažďa dostali do styku s vodou čo najmenej. Pred vlhkosťou či kyslými prvkami vo vzduchu je ochrana všeobecne komplikovanejšia, aj napriek tomu sa výrobcovia snažia toto riziko maximálne eliminovať.

„Veľmi účinným riešením sú v tomto smere pozlátené tepelné výmenníky pri vonkajšej aj pri vnútornej jednotke. Táto kľúčová časť získa pozlátením oveľa väčšiu odolnosť voči oxidácii a korózii, bez problémov zvládne aj dážď alebo vzduch s obsahom soli.

Zlato okrem toho bráni aj množeniu baktérií a v neposlednom rade zlepšuje aj celkovú efektivitu výmeny tepla,“ uvádza Martin Prísečan, produktový manažér pre vykurovaciu a chladiacu techniku zo spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá toto riešenie pri splitových klimatizačných jednotkách v súčasnosti ponúka.

VIESSMANN

Klimatizačné jednotky sa prispôsobujú vyšším teplotám

Ako ukazujú dáta Medzinárodnej energetickej agentúry, obľuba klimatizačných jednotiek sa zvyšuje v jednotlivých európskych krajinách s rastúcimi priemernými vonkajšími – a tým aj vnútornými – teplotami vzduchu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na septembrové paralelné konferencie o chladení

Pozvánka na septembrové paralelné konferencie o chladení

Medzivládna organizácia IIR/IIF so sídlom v Paríži a Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku (SZ CHKT) organizujú dve paralelné konferencie o chladení.

Rodinný dom sa dá naprojektovať v energetickej triede A0 aj s plynovým kotlom, odkazujú plynári

Rodinný dom sa dá naprojektovať v energetickej triede A0 aj s plynovým kotlom, odkazujú plynári

Vzorové projekty domov vypracovala Katedra technických zariadení budov na Stavebnej fakulte STU. Na vyžiadanie ich poskytujú bezplatne.

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

X
X
X
X