Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Spoločnosť Airbus chce do roku 2035 začať pasažierov prepravovať v troch modeloch lietadiel s nulovými emisiami. Vo Veľkej Británii uskutočnilo svoj prvý let komerčne dostupné lietadlo poháňané vodíkovými palivovými článkami.

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Airbus

Prvý let vodíkového lietadla

Prvé komerčne dostupné lietadlo na vodíkový pohon minulý týždeň úspešne absolvovalo skúšobný dvadsaťminútový let z letiska Cranfield v Bedfordshire.

Model prepraví šesť ľudí. Za vodíkovým lietadlom stojí britsko-americká spoločnosť ZeroAvia, ktorá tvrdí, že komerčné lety by sa do roku 2023 mohli stať bezemisnými.

Po úplne prvom kratšom lete ho ku koncu roka bude čakať približne štyristo kilometrová cesta zo súostrovia Orkneje. Pôjde o vzdialenosť podobnú frekventovaným vzdušným trasám, ako napríklad Los Angeles – San Francisco či Londýn – Edinburgh, na ktorých by lietadlo v neďalekej budúcnosti mohlo začať premávať.

Letisko v Cranfielde, kde sa prvý let uskutočnil, vlastní miestna univerzita a spoločnosť ZeroAvia tam má výskumné a vývojové zariadenia. Ako prvý let prebiehal si môžete pozrieť na videu:

Menšie náklady

Lietadlo funguje na vodíkových palivových článkoch, ktoré prostredníctvom chemickej reakcie miešajú vodík a kyslík zo vzduchu a týmto spôsobom vyrábajú elektrinu, ktorá poháňa batériu a motor.

Jediným odpadovým produktom, ktorý pri procese vzniká, je voda, čo je oproti štandardnej leteckej doprave, ktorá je obrovským zdrojom emisií skleníkových plynov, veľkou výhodou. Aj prevádzkové náklady budú v porovnaní s bežnými lietadlami nižšie, keďže vodíkové lietadlá ušetria na palive aj na údržbe.

„Hoci niekoľko experimentálnych lietadiel poháňaných vodíkovými palivovými článkami už vzlietlo, rozmery nášho komerčne dostupného lietadla dokazujú, že čoskoro by let s nulovými emisiami mohli využívať skutoční pasažieri,“ uvádza pre Daily Mail generálny riaditeľ spoločnosti ZeroAvia Val Miftakhov.

Airbus predstavil tri modely

V rovnakom čase, ako prvýkrát vzlietol stroj spoločnosti ZeroAvia, predstavila spoločnosť Airbus koncepty troch lietadiel na vodíkový pohon, ktoré by mali začať prepravovať pasažierov do roku 2035.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inovatívny kompresor či zachytávanie energie. Tri slovenské firmy ocenili za inovácie

Inovatívny kompresor či zachytávanie energie. Tri slovenské firmy ocenili za inovácie

Nový kompresor znižuje spotrebu elektriny v chladiacom zariadení o 15 %.

Vláda chce využiť Plán obnovy aj pre energetiku. Heger ukázal opatrenia za 2,2 mld. eur

Vláda chce využiť Plán obnovy aj pre energetiku. Heger ukázal opatrenia za 2,2 mld. eur

Najväčší objem investícií má ísť na obnovu budov, výmenu kotlov v domácnostiach a dekarbonizáciu teplárenstva.

SEPS a ZSD sa pridali do projektu smart grid, ktorý má uľahčiť integráciu OZE

SEPS a ZSD sa pridali do projektu smart grid, ktorý má uľahčiť integráciu OZE

Projekt s rozpočtom takmer 300 miliónov eur má do slovenskej infraštruktúry priniesť inteligentné zariadenia smart grid.