VSDS
INNOGY
INNOGY

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Spoločnosť Airbus chce do roku 2035 začať pasažierov prepravovať v troch modeloch lietadiel s nulovými emisiami. Vo Veľkej Británii uskutočnilo svoj prvý let komerčne dostupné lietadlo poháňané vodíkovými palivovými článkami.

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Airbus

Prvý let vodíkového lietadla

Prvé komerčne dostupné lietadlo na vodíkový pohon minulý týždeň úspešne absolvovalo skúšobný dvadsaťminútový let z letiska Cranfield v Bedfordshire.

Model prepraví šesť ľudí. Za vodíkovým lietadlom stojí britsko-americká spoločnosť ZeroAvia, ktorá tvrdí, že komerčné lety by sa do roku 2023 mohli stať bezemisnými.

Po úplne prvom kratšom lete ho ku koncu roka bude čakať približne štyristo kilometrová cesta zo súostrovia Orkneje. Pôjde o vzdialenosť podobnú frekventovaným vzdušným trasám, ako napríklad Los Angeles – San Francisco či Londýn – Edinburgh, na ktorých by lietadlo v neďalekej budúcnosti mohlo začať premávať.

Letisko v Cranfielde, kde sa prvý let uskutočnil, vlastní miestna univerzita a spoločnosť ZeroAvia tam má výskumné a vývojové zariadenia. Ako prvý let prebiehal si môžete pozrieť na videu:

Menšie náklady

Lietadlo funguje na vodíkových palivových článkoch, ktoré prostredníctvom chemickej reakcie miešajú vodík a kyslík zo vzduchu a týmto spôsobom vyrábajú elektrinu, ktorá poháňa batériu a motor.

Jediným odpadovým produktom, ktorý pri procese vzniká, je voda, čo je oproti štandardnej leteckej doprave, ktorá je obrovským zdrojom emisií skleníkových plynov, veľkou výhodou. Aj prevádzkové náklady budú v porovnaní s bežnými lietadlami nižšie, keďže vodíkové lietadlá ušetria na palive aj na údržbe.

„Hoci niekoľko experimentálnych lietadiel poháňaných vodíkovými palivovými článkami už vzlietlo, rozmery nášho komerčne dostupného lietadla dokazujú, že čoskoro by let s nulovými emisiami mohli využívať skutoční pasažieri,“ uvádza pre Daily Mail generálny riaditeľ spoločnosti ZeroAvia Val Miftakhov.

Airbus predstavil tri modely

V rovnakom čase, ako prvýkrát vzlietol stroj spoločnosti ZeroAvia, predstavila spoločnosť Airbus koncepty troch lietadiel na vodíkový pohon, ktoré by mali začať prepravovať pasažierov do roku 2035.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny tepla v roku 2021 klesajú, ÚRSO vyčíslil, koľko domácnosti ušetria

Ceny tepla v roku 2021 klesajú, ÚRSO vyčíslil, koľko domácnosti ušetria

V priemere cena tepla klesne zhruba o štyri percentá, skutočné náklady domácností na teplo však ukáže až koncoročné vyúčtovanie.

Holandské distribučky môžu odmietnuť pripojenie nových OZE zdrojov z kapacitných dôvodov

Holandské distribučky môžu odmietnuť pripojenie nových OZE zdrojov z kapacitných dôvodov

Výrobcovia a prevádzkovatelia sietí sa dohodli na riešení, umožňujúcom okamžité pripojenie pri zníženej maximálnej kapacite.

Zisk eustreamu sa medziročne znížil na 360 miliónov, tranzit plynu cez Slovensko klesol

Zisk eustreamu sa medziročne znížil na 360 miliónov, tranzit plynu cez Slovensko klesol

Zemný plyn zo Slovenska ďalej smeroval najmä do Rakúska, menšiu časť eustream prepravil na Ukrajinu, do Českej republiky a Maďarska.