Eversheds Sutherland
INNOGY
SPP - Distribúcia

5 najčastejších chýb osvetlenia

Dobré osvetlenie v domácnosti môže váš príbytok skrášliť a zároveň vyriešiť mnohé problémy s tým súvisiace. Súčasne dodá vášmu interiéru dizajnový potenciál, čím dosiahnete, že sa budete nielen lepšie cítiť, ale zlepši sa vám aj nálada. Tak vyriešte týchto 5 problémov a užívajte si vaše pokojné bývanie.

5 najčastejších chýb osvetlenia

Foto: Fotolia

Zlé osvetlenie spôsobí, že sa cítite nepohodlne

Dôvod:

Chýba niektorý z hlavných typov osvetlenia. V jednej miestnosti môžete mať príliš málo alebo dokonca príliš veľa jedného typu osvetlenia, a to spôsobuje, že sa cítite nepríjemne. U ľudí sa často prejavuje citlivosť na svetlo a tmavé priestory môžu dokonca spôsobovať úzkosť.

Riešenie:

V každej miestnosti použite tieto tri typy osvetlenia:

  • všeobecné osvetlenie,
  • osvetlenie, ktoré plní svoju funkciu, napríklad slúži na čítanie či varenie,
  • osvetlenie používané na zvýraznenie alebo skrášlenie priestoru.

Kúpeľňa je príliš tmavá

Dôvod:

Používanie iba kozmetického svetla, ktoré ja nedostatočné na osvetlenie celej kúpeľne.

Riešenie:

Keďže v kúpeľni vykonávame rôzne aktivity je potrebné využiť viacero osvetlení. Pridanie niekoľkých bodových svetiel alebo dobre umiestneného hlavného svetla spôsobí zlepšenie osvetlenia a celú miestnosť presvetlí.

Spoločnosť innogy Slovensko denne prináša svojim zákazníkom riešenia, ktoré odhaľujú najefektívnejšie spôsoby šetrenia v dome alebo byte. Zameriavame sa pri tom aj na bezpečnosť a pohodlie našich zákazníkov. Prichádzame s novými produktami a službami, ktorú sú nad rámec ich aktuálnych potrieb a očakávaní. Výnimkou nie sú ani dobré rady na tému osvetlenie.

V kuchyni nevidíte, čo varíte

Dôvod:

Nedostatočné osvetlenie pracovných plôch. Dokonca aj dobre umiestnené svetlo môže spôsobiť to, že niektoré plochy sú stále v tieni a akékoľvek svetlo, ktoré máte nad sebou či za sebou môžete zablokovať.

Riešenie:

Podsvietenie je nevyhnutné pre každú, dobre osvetlenú kuchyňu.

Zamerajte sa na funkčné oblasti. Prípadne sklopte skrinky s podsvietením, ktoré môžu slúžiť aj ako akcentačné osvetlenie, keď sa kuchyňa nepoužíva.

Existuje mnoho svetelných štýlov, ktoré sú vhodné na podsvietenie kuchyne, od základných svietidiel až po plne integrované systémy, ktoré obsahujú rôzne doplnky, ako zásuvky či reproduktory Bluetooth.

Svetlo je príliš veľké alebo malé

Dôvod:

Milujete konkrétny dizajn osvetlenia, ale nemá tú správnu veľkosť? Príliš malé svietidlá môžu spôsobiť úzkosť zatiaľ čo upínacie prvky, ktoré sú príliš veľké, môžu miestnosť tlmiť a pútať pozornosť od niečoho iného.

Riešenie:

Uistite sa, že svetlo sa prispôsobí vašej dekorácii v konkrétnej miestnosti. Existuje veľa pravidiel a usmernení, ktoré vám pomôžu zistiť, či sa konkrétny druh osvetlenia hodí do miestnosti.

Môžete využiť trik, ktorý používajú aj dizajnéri. Vytvorte si maketu osvetlenia, ktoré si chcete kúpiť a skúste ju umiestniť do konkrétnej miestnosti.

Takto uvidíte či sa hodí alebo nie.

Príliš rozjasnená miestnosť

Dôvod:

V miestnosti je príliš veľa vstavaných svetiel. Stavbári, dodávatelia, ale aj vy rozhodujete o tom, koľko svetiel chcete mať v priestore. Takto sa môže stať, že z vašej chodby sa zrazu stane pristávacia dráha pre lietadlo.

Riešenie:

Vytvorte si plán osvetlenia. Keď prerábate alebo staviate, venujte svoj čas konzultácii s odborníkom na osvetlenie. Odborník vám pomôže naplánovať počet svetiel na základe veľkosti priestoru a presnej špecifikácie.

Na čo nezabudnúť

Nezabúdajte, že vhodný výber osvetlenia môže váš priestor nielen rozjasniť, ale aj spôsobiť úzkosť.

Taktiež je dôležité myslieť na to, že vhodný výber žiaroviek vám môže ročne ušetriť niekoľko desiatok eur.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vyúčtovanie nákladov na teplo. Čo by ste mali vedieť?

Vyúčtovanie nákladov na teplo. Čo by ste mali vedieť?

Ročné vyúčtovanie za predchádzajúci rok musí byť vlastníkom bytov dodané do 31. mája.

V Košiciach vzniklo nové inteligentné laboratórium

V Košiciach vzniklo nové inteligentné laboratórium

Východoslovenská distribučná v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach uviedla v priestoroch Katedry elektroenergetiky do prevádzky nové testovacie laboratórium – Smart Industry Lab (SIL), modelujúce distribučnú sústavu nízkeho napätia.

Tipy a triky kedy a ako správne čistiť klimatizačnú jednotku

Tipy a triky kedy a ako správne čistiť klimatizačnú jednotku

Vzduchotechnické zariadenie bez nečistôt prispieva k optimálnemu fungovaniu HVAC systému. Aké znaky signalizujú potrebu údržby klimatizácie?