Enesco

Nechcú investovať do cudzej siete. Holandsko predalo nemeckú prenosovku

Holandský prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa zbavil väčšinového podielu v nemeckej spoločnosti.

Nechcú investovať do cudzej siete. Holandsko predalo nemeckú prenosovku
Foto: Energie-portal.sk

Nemecká vláda získala minoritný podiel v holandskom prevádzkovateľovi prenosovej siete TenneT pôsobiaceho v Nemecku. Ide o dlhodobo plánovaný krok v nadväznosti na rozčlenenie spoločnosti na holandskú a nemeckú časť a v súlade so snahou nemeckej vlády získať väčšiu kontrolu na kritickou energetickou infraštruktúrou.

„Rozširovanie sietí v súlade s dopytom je nevyhnutnosťou k tomu, aby sme dosiahli ciele energetickej politiky. Investícia štátu pomôže zaistiť miliardy kapitálu potrebného v ďalších rokoch. Touto investíciou do budúcej infraštruktúry posilňujeme Nemecko ako krajinu vhodnú pre podnikanie,“ uviedla na margo transakcie nemecká ministerka hospodárstva.

Nemecký štát odkúpil 25,1 % podiel v spoločnosti TenneT Nemecko za 3,3 miliárd eur. Finálne uzavretie transakcie po získaní potrebných súhlasov sa očakáva v polovici tohto roku. Akvizíciu realizuje nemecká štátna banka KfW, ktorá už vlastní podobné menšinové podiely v ďalších dvoch prevádzkovateľoch prenosovej siete v Nemecku – spoločnostiach TransnetBW a 50 Hertz.

Zostáva vám 61% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)