VSDS

Spúšťajú ťažbu z nového ložiska. Poľsko zvyšuje domácu produkciu plynu

Ťažba plynu pokrýva pätinu potreby Poľska. Produkcia sa má zvyšovať do roku 2030.

Spúšťajú ťažbu z nového ložiska. Poľsko zvyšuje domácu produkciu plynu
Foto: Orlen

Poľsko posilňuje dodávky zemného plynu z domácej ťažby. Poľská energetická spoločnosť Orlen začala ťažiť zemný plyn v ložisku Różańsko v oblasti Západného Pomoranska pri hraniciach s Nemeckom. Zásoby plynu sa tu odhadujú na 1,2 miliardy kubických metrov.

„Domáca produkcia ropy a plynu je základom energetickej bezpečnosti. Vlastné zdroje pokrývajú v súčasnosti približne pätinu potreby zemného plynu Poľska, čo predstavuje zhruba 3,5 miliardy kubických metrov ročne. S rastúcim dopytom po plyne v ďalších rokoch plánujeme postupne zvyšovať produkciu s cieľom dosiahnuť 4 mld. m3 do roku 2030,“ uvádza vo vyhlásení spoločnosti Wieslaw Prugar, člen predstavenstva spoločnosti Orlen.

Ťažba uhľovodíkov má podľa neho význam aj pre širšiu ekonomiku. Dodávky plynu slúžia pre potreby teplárenských spoločností s kombinovanou výrobou elektriny a tepla, ropu odoberajú domáce petrochemické a rafinérske spoločnosti (lídrom na trhu je Orlen), síra predstavuje dôležitú vstupnú surovinu pre výrobu hnojív a pneumatík.

Zostáva vám 61% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)