VSDS

Slovenské elektrárne vyplatia prvé dividendy od privatizácie. Z pol miliardy získa 34 % štát

Z prevádzkovateľa jadrových elektrární sa v uplynulých rokoch stala najziskovejšia spoločnosť na Slovensku.

Slovenské elektrárne vyplatia prvé dividendy od privatizácie. Z pol miliardy získa 34 % štát
Foto: Energie-portal.sk

Po prvýkrát od privatizácie v roku 2006 Slovenské elektrárne vyplatia dividendy. Budú v sume 500 miliónov eur, pričom príjem z nerozdeleného zisku si rozdelia akcionári. Tými sú s 34-percentným podielom štát a so 66-percentným podielom Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý tento rok prevzal podiel talianskej skupiny Enel.

S 34-percentným podielom v elektrárňach štát do svojho rozpočtu získa 170 miliónov eur. Elektrárne však pripomínajú, že ďalšie príjmy z nich štát má aj vo forme daní a dvojmiliardovej sumy sa spoločnosť „zriekla“ poskytovaním zlacnenej elektriny pre domácnosti od roku 2022.

„Po vstupe EPH do Slovenských elektrární a úspešnom spustení 3. bloku Mochoviec v roku 2023 spoločnosť začala znižovať svoju zadlženosť a dostala sa do finančnej kondície, ktorá akcionárom umožnila vyplatiť dividendy,“ priblížil Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární.

Pozícia spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach, ako i prečerpávaciu elektráreň Čierny Váh a viacero ďalších zdrojov, sa zásadne zmenila v roku 2023. Ten Slovenské elektrárne uzavreli ako najziskovejšia firma v krajine, pričom ešte rok pred tým boli na opačnom konci rebríčka ako najstratovejší podnik.

Dôvodom bolo hlavne spustenie mochovskej trojky a tiež premietnutie vyšších trhových cien elektriny do príjmov výrobcu.

Zisk spoločnosti ešte viac vzrástol v roku 2024, kedy prevýšil 800 miliónov eur. V reakcii na to elektrárne tento rok refinancovali svoj dlh a pred pár týždňami si požičali 750 miliónov eur vo forme dlhopisov.

Mochovce hlcú miliardy eur

O výplate dividend v objeme 500 miliónov eur rozhodli akcionári Slovenských elektrární na valnom zhromaždení konanom tento utorok (16. decembra).

Zostáva vám 44% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)