Na Slovensku by mali vyrásť nové zdroje na výrobu elektriny, ktoré od štátu získajú 15-ročnú garanciu podpory.
Výzvu minulý piatok (31.10.2025) vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), a to podľa zákona č. 309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚ KVET).
Ide o zákon, na ktorého základe po roku 2009 získalo tzv. podporu doplatkom takmer 3 000 výrobcov zelenej energie. Štát im odvtedy „dopláca“ rozdiel medzi trhovou cenou a cenovou úrovňou, ktorú dostali garantovanú.
Na podobnom princípe bude postavená podpora aj pre tých, ktorí uspejú v aktuálne vyhlásenej súťaži. Štát im bude po dobu 15 rokov dotovať rozdiel medzi cenou, za ktorú elektrinu predajú, a cenou, s ktorou uspejú vo výberovom konaní.
Účelom nového „výberového konania na zariadenia výrobcu elektriny s právom na podporu“ je podľa rezortu hospodárstva zvýšiť podiel tzv. zelenej energie.
Zostáva vám 59% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.