Enesco

Bude to unikátny spôsob výroby tepla. Mesto chce využiť energiu banskej vody

Samospráva odovzdala tepelné hospodárstvo súkromnej firme. Tá plánuje nahradiť plyn aj netradičným domácim zdrojom.

Bude to unikátny spôsob výroby tepla. Mesto chce využiť energiu banskej vody
Gelnica | Foto: Energie-portal.sk

Výrobu a dodávku tepla v meste na východnom Slovensku čaká v nasledujúcich rokoch veľká zmena. Radnica odovzdala celé tepelné hospodárstvo súkromnej firme, ktorá sa zaviazala nahradiť teplo z plynu inými zdrojmi. Spoliehať sa chce aj na energiu podzemnej banskej vody.

Mestské zastupiteľstvo v Gelnici pred pár dňami schválilo návrh koncesnej zmluvy medzi mestom a novým prevádzkovateľom tepelného hospodárstva. Spoločnosť, pôsobiaca vo viacerých mestách na Slovensku, má za úlohu zmodernizovať v súčasnosti chátrajúci systém centralizovaného zásobovania teplom (CZT).

„Pre občanov je to dobrá správa. Odstrihneme sa totiž od plynu, ktorého cena je v posledných rokoch značne nestabilná a nebyť dotácií od štátu, ľudia by dnes za teplo a teplú vodu platili omnoho viac než reálne platia,“ uviedol primátor Dušan Tomaško.

„Náš systém tepelného hospodárstva bude z hľadiska ceny pre koncového užívateľa oveľa stabilnejší a navyše aj ekologickejší. Firma zmodernizuje aj rozvody tepla cez možné fondy. Túto investíciu by si mesto z vlastných zdrojov nemohlo dovoliť,“

V článku sa dozviete:

  • prečo sa mesto rozhodlo pre súkromného partnera v tepelnom hospodárstve,
  • v akom stave je systém CZT,
  • o čom je koncesná zmluva medzi mestom a novým prevádzkovateľom tepelného hospodárstva,
  • ktoré firmy sa zúčastnili verejnej súťaže, aké boli kritériá a kto je víťazom,
  • ako sa koncesionár zaviazal zmodernizovať tepelné hospodárstvo v meste,
  • aké zdroje majú nahradiť zemný plyn pri výrobe tepla,
  • čo kritici vyčítajú uzatvorenej zmluve a projektu,
  • ako nový prevádzkovateľ reaguje na pochybnosti.

Foto: Depositphotos

CZT na hranici životnosti

Mesto sa už niekoľko rokov zaoberalo možnými riešeniami zlepšenia v súčasnosti takmer havarijného stavu systému CZT. Sústava diaľkového vykurovania zo začiatku 80. rokov minulého storočia je už prevádzkovo nevyhovujúca. Väčšina zariadení v dvoch hlavných plynových kotolniach a takmer celá distribučná sieť sú na hranici životnosti. Vznikajúce tepelné straty sa prejavujú vyššou potrebou nákupu hlavného paliva-zemného plynu.

VIESSMANN

Nepriaznivý technický stav infraštruktúry zvyšuje riziko častých porúch v dodávkach tepla, čo spolu s rastúcimi nákladmi môže viesť k rozpadu systému CZT v meste. Zároveň si však mesto nemôže dovoliť realizovať modernizáciu sústavy z vlastných zdrojov. Komplikované je aj financovanie investície do rozvodov cez eurofondy, keďže v súčasnosti sa teplo vyrába iba z plynu.

Zostáva vám 75% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)