KI

Emisie v EÚ tento rok rastú o 3,4 %, hlási Eurostat. Je za tým hlavne energetika

K štátom, kde emisie skleníkových plynov medziročne stúpli, patrí aj Slovensko.

Emisie v EÚ tento rok rastú o 3,4 %, hlási Eurostat. Je za tým hlavne energetika
Foto: Energie-portal.sk

Emisie skleníkových plynov (vyjadrené v tonách ekvivalentu CO2 – CO2-eq) tento rok rastú. Podľa najnovšieho odhadu, ktorý minulý týždeň (14. augusta) zverejnil Eurostat stúpli v prvom štvrťroku 2025 medziročne o 3,4 %. Dáta pochádzajú z údajov o štvrťročných odhadoch emisií skleníkových plynov.

Kým za január až marec 2024 malo v štátoch EÚ vzniknúť 871 miliónov ton CO2-eq, v rovnakom období tohto roka to bolo približne 900 miliónov ton. Na druhej strane v porovnaní s prvým kvartálom 2023 (916 mil. ton) bola produkcia emisií v EÚ stále nižšia.

Rast emisií tak podľa Eurostatu v roku 2025 v EÚ prevyšuje rast ekonomiky. Hrubý domáci produkt (HDP) štátov EÚ sa mal v prvom štvrťroku 2025 zvýšiť medziročne o 1,2 %.

Rast emisií potiahla energetika

Zostáva vám 69% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)