VSDS

Poplatky za odber vody sa rozšíria. Dotkne sa to aj energetiky

Ministerstvo navrhuje zaviesť spoplatnenie aj pri menších odberoch povrchovej či podzemnej vody.

Poplatky za odber vody sa rozšíria. Dotkne sa to aj energetiky
Foto: Depositphotos

Poplatky za odber povrchových vôd z vodných tokov, rovnako ako poplatky za odbery podzemnej vody, by sa mali po novom uplatňovať aj pri menších množstvách.

Počíta s tým novela zákona o vodách, ktorú dnes (21. júla) Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Materiál s viac ako sto novelizačnými bodmi obsahuje aj návrh, aby sa rozšírilo spoplatnenie užívania vôd.

Vo svojom súčasnom znení zákon o vodách hovorí, že odbery povrchových vôd z vodných tokov, rovnako ako odbery podzemných vôd, sú spoplatnené v množstve nad 15 000 m3 ročne alebo 1 250 m3 mesačne. Za odbery na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy sa platí pri odberoch v množstve nad 50 000 m3 ročne.

Po novom by tieto limity mali byť výrazne nižšie, takže spoplatnenie sa dotkne širšieho okruhu poplatníkov. Podobnú zmenu envirorezort navrhuje aj pri spoplatnení týkajúceho sa vypúšťania odpadových vôd.

Téme sa podrobnejšie venujeme vo veľkom článku na Voda-portal.sk.


Diskusia(0)