Enesco

Prebytočnú elektrinu z Gabčíkova použijeme na vodík, zvažuje Vodohospodárska výstavba

Zámer ráta s výrobou aj distribúciou zeleného vodíka.

Prebytočnú elektrinu z Gabčíkova použijeme na vodík, zvažuje Vodohospodárska výstavba
Vodná elektráreň Gabčíkovo / Foto: Vodohospodárska výstavba

O vodík sa na Slovensku zaujímajú firmy z rôznych odvetví. Štát prednedávnom rozdelil dotácie na prvé väčšie výroby zeleného vodíka a vo výzve uspelo päť spoločností z rôznych odvetví energetiky. Uplatnenie pre vodík vidia hlavne v doprave.

Na vlastných plánoch v oblasti vodíka však pracuje aj Vodohospodárska výstavba, teda štátny podnik prevádzkujúci viacero vodných elektrární, vrátane najväčšej hydroelektrárne Slovenska v Gabčíkove.

Včera (27. marca 2025) nadobudla účinnosť zmluva, ktorá môže byť prvým krokom k tomu, aby sa plány Vodohospodárskej výstavby pretavili do praxe. Zámerom je využívať „prebytočnú“ elektrinu z Gabčíkova na elektrolýzu vody a vyrábať tak tzv. zelený vodík.

Zostáva vám 33% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)