Enesco

Spotreba plynu tento rok stúpa, čísla potiahol aj chladnejší február

K oživeniu spotreby došlo už vlani, ukazujú čísla SPP - distribúcia.

Spotreba plynu tento rok stúpa, čísla potiahol aj chladnejší február
Foto: Viessmann

Spotreba plynu na Slovensku v prvých dvoch mesiacoch roka 2025 výrazne prekonáva predošlý rok. Vyplýva to z priebežných mesačných dát distribútora zemného plynu, spoločnosti SPP – distribúcia. Spolu s novembrom a decembrom tradične ide o mesiace s najvyššou spotrebou plynu.

V minulom roku spotreba plynu stúpla po tom, ako sa v dvoch predošlých rokoch prepadla takmer o štvrtinu. Dôvodom však nebol segment domácností, kde spotreba pokračovala v poklese. Vlaňajšiu štatistiku sme podrobne rozobrali v tomto článku.

Ako je spotreba plynu v roku 2025

Január 2025 priniesol podobné čísla ako január predošlého roku. Domácnosti spotrebovali plynu o čosi menej a veľkí odberatelia spotrebu mierne zvýšili. Celková tohtoročná januárová spotreba na úrovni 6 946 GWh sa tak iba nepatrne odchýlila od vlaňajších 6 981 GWh.

Zásadný medziročný nárast v spotrebe plynu však priniesol február, ktorý podľa nameraných teplôt SHMÚ bilancuje ako výrazne chladnejší, než bol abnormálne teplý február 2024. Spotreba plynu vo februári tak prekonala rovnaké obdobie minulého roka o takmer 28 % a dostala sa na úroveň 6 266 GWh.

Kým v maloodbere a strednoodbere SPP - distribúcia hlási za február 2025 nižšie čísla oproti predošlému roku, domácnosti aj veľkoodberatelia spotrebovali plynu výrazne viac. Spotreba domácností poskočila z vlaňajších 1 646 GWh na 2 223 GWh a spotreba veľkých odberateľov z 2 398 GWh na 2 764 GWh.


Diskusia(0)