Enesco

Modrým vodíkom nedekarbonizujeme priemysel. Cestou je iba zelený vodík, myslia si analytici

Investícia do výroby fosílneho vodíka prináša riziko, že technológia bude o pár rokov zastaralou, nazdáva sa energetický expert.

Modrým vodíkom nedekarbonizujeme priemysel. Cestou je iba zelený vodík, myslia si analytici
Foto: Energie-portal.sk

Cestou dekarbonizácie priemyslu má byť zelený vodík, pochádzajúci z obnoviteľných zdrojov a elektrolýzy. Prekážkou sú stále prakticky neexistujúce dodávky a vysoká cena. Mnohé podniky preto zvažujú modrý vodík zo zemného plynu v kombinácii so zachytávaním a uskladňovaním CO2.

Pôvodne veľké zámery v oblasti využívania vodíka v ekonomike, objavujúce sa v minulosti, sa časom zreálňujú. „Možnosti  aplikácie sa zúžili na niekoľko kľúčových oblastí, kam patrí aj výroba železa a ocele vzhľadom k náročnosti elektrifikácie odvetvia,” uvádza Inštitút energetickej ekonómie a finančnej analýzy (IEEFA).

Myšlienkou prejsť na vodík sa zaoberajú aj spoločnosti ako Posco, Thyssenkrupp alebo Salzgitter. Aj preto sa nemecká vláda snaží o presadenie voľnejšej definície čistého vodíka v rámci Európskej únie. Investori tam nedávno začali s budovaním vodíkovej siete, ktorej základnú kostru majú tvoriť existujúce plynovody.

Modrý vodík ako slepá cesta

Modrý vodík, teda vyrobený z plynu, pričom sa zachytávajú emisie CO2, však môže byť podľa think-tanku iba falošnou nádejou pre dekarbonizáciu oceliarstva z viacerých dôvodov.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)