Eversheds Sutherland

Slovenské elektrárne refinancujú 3,6 mld. eur. Za rok 2024 očakávajú rekordný zisk

Z najstratovejšej firmy v krajine sa Slovenské elektrárne z roka na rok stali najziskovejšou. Pomohlo im zdraženie elektriny aj spustenie mochovskej trojky.

Slovenské elektrárne refinancujú 3,6 mld. eur. Za rok 2024 očakávajú rekordný zisk
Foto: Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne získali financovanie svojho dlhu v objeme 3,6 mld. eur. Spoločnosť, ktorá je prevádzkovateľom všetkých atómiek a viacerých vodných elektrární na Slovensku, tak bude mať „voľnejšie ruky.“

Správu o refinancovaní Slovenské elektrárne dnes (5. februára) ohlásili spolu s predbežným vyčíslením zisku za rok 2024 na rekordnej úrovni okolo 800 miliónov eur.

Firme sa pritom mimoriadne darilo aj v predošlom roku 2023, kedy v rebríčku všetkých firiem v krajine Slovenské elektrárne preskočili z poslednej na prvú priečku so ziskom takmer 560 mil. eur.

Medziročne sa pritom hospodárenie spoločnosti zlepšilo o 775 miliónov eur. V roku 2022 boli Slovenské elektrárne najstratovejšou firmou na Slovensku, pričom vykázali stratu -217 miliónov eur.

Dohoda podčiarkuje dôveru bánk v spoločnosť, ktorá sa primárne venuje výrobe elektriny v jadrových elektrárňach.

Minulý rok sa stal zlomovým vďaka tomu, že do hospodárenia firmy sa premietlo zvýšenie trhových cien elektriny, k čomu sa pridalo tiež výrazné zvýšenie výroby. Dôvodom bolo spustenie tretieho bloku Mochoviec, ale aj vyššia výroba existujúcich jadrových blokov a vodných elektrární. Téme sme sa na Energie-portal.sk vlani podrobnejšie venovali v tomto článku.

Refinancovanie dohodli so skupinou bánk

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)