Eversheds Sutherland

ÚRSO pri G-komponente ustupuje. Podľa výrobcov to nestačí, varujú pred dôsledkami

Prehliadate novú realitu, vyhláška zastaví investície do obnoviteľných zdrojov, odkazuje regulačnému úradu asociácia.

ÚRSO pri G-komponente ustupuje. Podľa výrobcov to nestačí, varujú pred dôsledkami
Foto: Depositphotos

Pôvodne to malo byť zvýšenie na viac ako trojnásobok, teraz regulátor hovorí o náraste „iba“ o tretinu. Poplatok za prístup do siete, tzv. G-komponent, podľa všetkého od 1. júla čaká zvýšenie. A podľa výrobcov elektriny to bude aj po avizovanom okresaní likvidačné pre nové investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Tvrdia to zástupcovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), podľa ktorých Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri tvorbe novej vyhlášky neberie do úvahy záväzok Slovenska zvyšovať podiel OZE. Poukazujú pritom aj na výhrady, s ktorými v pripomienkovom konaní prišli rezort hospodárstva a Úrad vlády SR.

„Je zarážajúce, že napriek tomu regulačný úrad ignoruje nielen medzinárodné záväzky Slovenska, ale aj potreby firiem, ktoré tvoria pracovné miesta, a v neposlednom rade aj domácností,“ hovorí člen výkonného výboru SAPI Ján Horváth.

Vyšší poplatok im predraží výrobu

Ani avizované miernejšie zvýšenie platby za G-komponent podľa asociácie neumožní návratnosť investícií do nových zdrojov elektriny na Slovensku. Zvýšenie poplatku zo súčasných 15 % z hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity pre zariadenie na výrobu elektriny na 20 % bude pre výrobcov znamenať zvýšenie nákladu o tretinu. Dotkne sa to prevádzky fotovoltických, bioplynových i vodných elektrární.


Diskusia(0)