Enesco

Pribudol výkon, no klesla produkcia. Veterné parky v USA vlani vyrobili menej elektriny

Výroba veterných elektrární v USA v minulom roku klesla po viac ako dvoch dekádach rastu.

Pribudol výkon, no klesla produkcia. Veterné parky v USA vlani vyrobili menej elektriny
Foto: Energie-portal.sk

Veterná energetika v Spojených štátoch má za sebou slabý rok. Aj keď v krajine vyrástli ďalšie veterné turbíny a celkový inštalovaný výkon tohto segmentu energetiky vlani stúpol o 6,3 GW, výroba veterných zdrojov medziročne poklesla.

Informuje o tom vládna agentúra U.S. Energy Information Administration (EIA). K poklesu výroby veterných elektrární podľa jej dát došlo po prvý raz od polovice 90. rokov minulého storočia.

Zdroj: EIA

K tomu, že výroba sa vlani medziročne znížila, prispelo aj to, že predošlý rok 2022 bol pre veterné elektrárne v USA mimoriadne úspešný. Vyrobili vtedy 434,3 TWh elektrickej energie. V minulom roku to bolo 425,2 TWh, teda približne o dve percentá menej.

Stále však išlo o druhý najväčší objem v histórii. Z veterných elektrární pochádzala približne desatina všetkej elektriny vyrobenej v Spojených štátoch.

Prečo veterné elektrárne vyrábali menej

Veterná energetika patrí v krajine k najrýchlejšie rastúcim segmentom energetického sektora. Celkový inštalovaný výkon veterných zdrojov v USA sa od roku 2010 do vlaňajška viac ako strojnásobil zo 47 GW na 147,5 GW.

Zostáva vám 52% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)