VSDS

Masívna výroba solárnych panelov v EÚ má neistú budúcnosť

Európske firmy nedokážu konkurovať Číne a žiadajú podporu. Dovozné clo môže uškodiť ešte viac.

Masívna výroba solárnych panelov v EÚ má neistú budúcnosť
Foto: Energie-portal.sk

Fotovoltika je najrýchlejšie expandujúcim odvetvím obnoviteľných zdrojov energie v Európe, pričom vlani pribudlo rekordných 56 GW nových kapacít. Rast sa opiera predovšetkým o dovážané komponenty z Číny, ktoré sú aj trojnásobne lacnejšie než “doma” vyrábané zariadenia.

Domácej výrobe solárnych panelov, ktorá sa v masívnejšom objeme ešte ani nerozbehla, však hrozí zánik. Viaceré firmy stoja pred bankrotom alebo už zatvorili brány pod tlakom lacnejšieho dovozu z Číny. Odvetvie žiada okamžité ochranné opatrenia na úrovni Európskej únie. Brusel sa zdráha zasiahnuť, aj postoje štátov sa líšia.

V článku sa dozviete:

  • na čo upozorňujú výrobcovia panelov a čo navrhujú,
  • ktoré spoločnosti zatvárajú prevádzky a kde hrozí najväčší dopad na solárne odvetvie,
  • prečo sa návrhy opatrení líšia aj v rámci odvetvia a zhoda nie je ani v EÚ,
  • čo by spôsobilo zavedenie dovozného cla.

Výrobcovia panelov krachujú

Združenie európskych výrobcov solárnych panelov (ESMC) upozorňuje, že bez rýchlej pomoci môže EÚ stratiť viac než polovicu existujúcej výrobnej kapacity fotovoltických modulov v priebehu pár týždňov.

Združenie navrhuje, aby EÚ odkupovala nadbytočnú ponuku panelov na kontinente a odľahčila tým tlak na pokles cien. Zástupcovia odvetvia požadujú tiež zmeny v pravidlách štátnej pomoci s cieľom posilniť dotácie pre lokálnych výrobcov. Ako okamžité riešenie navrhujú zaviesť dovozné clo.

Zostáva vám 66% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)