Európska komisia odporučí členským krajinám odsúhlasiť cieľ zníženia emisií skleníkových plynov o 90 % do roku 2040. Novú ambíciu podporuje vedecká rada pri EK, no kritizujú zástupcovia priemyselných podnikov, ktoré sa stále musia vysporiadavať s vysokými cenami energií. Dekarbonizácia sa týka prakticky všetkých odvetví ekonomiky, zasahuje spotrebiteľov, veľké podniky aj malé firmy.
Európska komisia má návrh oficiálne predstaviť 6. februára. Je akýmsi premostením medzi cieľom zníženia emisií o 55 % do roku 2030 a dosiahnutím uhlíkovej neutrality do roku 2050. Hlavnou súčasťou nových opatrení v rámci cieľa pre rok 2040 má byť sekvestrácia uhlíka v poľnohospodárstve a lesohospodárstve, čo by vraj mohlo zabezpečiť splnenie zhruba 10 % cieľovej hodnoty emisií.
Medzi ďalšie základné opatrenia pre cieľ do roku 2040 má patriť ďalší rast obnoviteľných zdrojov energie, energetické úspory a urýchlenie používania technológií zachytávania a uskladňovania CO2.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.