VSDS

OPEC opustil jeden z jeho členov. Nechce sa mu do znižovania ťažby

Ropný kartel na prelome rokov prišiel o jedného z členov.

OPEC opustil jeden z jeho členov. Nechce sa mu do znižovania ťažby
Foto: Depositphotos

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) má v roku 2024 o jedného člena menej. V závere minulého roka sa z ropného kartelu vedeného Saudskou Arábiou rozhodla vstúpiť Angola. Členom organizácie bola 16 rokov.

Juhoafrický štát patril podľa údajov OPEC-u z hľadiska exportov ropy medzi jeho menších členov. Z hľadiska celkových exportov krajiny ale ropa pre Angolu predstavuje kľúčový vývozný artikel.

Ako informuje agentúra Bloomberg, dôvodom na vystúpenie z organizácie bolo podľa angolských predstaviteľov to, že kvóty OPEC-u nabúrali zámer vlády stabilizovať ťažbu ropy nad úrovňou jedného milióna barelov denne. 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)