KI

Duslo ide postaviť elektrolyzér na výrobu vodíka, štát prispel na projekt 58 miliónov eur

Vodík plánujú vyrábať za využitia obnoviteľných zdrojov. Projekt má znížiť spotrebu zemného plynu.

Duslo ide postaviť elektrolyzér na výrobu vodíka, štát prispel na projekt 58 miliónov eur
Foto: Duslo Šaľa

Najväčší spotrebiteľ plynu v krajine chce čiastočne znížiť svoju závislosť od fosílneho paliva vďaka zelenému vodíku. Ten sa na rozdiel od bežne používaného „šedého vodíka“ nevyrába z plynu, ale elektrolýzou za využitia obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Šalianska chemička Duslo predložila povoľujúcim orgánom zámer, ktorý počíta s vybudovaním vlastného elektrolyzéra, ktorý bude poháňaný elektrinou OZE. Podnik už skôr ohlásil investície do solárnych a veterných elektrární, tento rok sme písali tiež o jeho plánoch na výrobu palív z plastového odpadu.

Výrobu vodíka v Dusle v septembri vláda podporila z Modernizačného fondu. Stalo sa tak pri rozdeľovaní takmer polmiliardového balíka, z ktorého najväčšiu časť priklepli košickým oceliarňam U.S. Steel. Šaliansky výrobca hnojív a gumárenských chemikálií má na elektrolyzér dostať 58 miliónov eur.

V článku sa dozviete:

  • koľko vodíka chcú ročne vyrábať,
  • ako plánuje Duslo vyrábať elektrinu pre elektrolýzu,
  • kde vodík využijú.

OZE majú ročne dodať 119 GWh elektriny

Zostáva vám 60% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)