Enesco

Tretí blok Mochoviec ide na 75 %. Oznámili nový termín, kedy dosiahne plný výkon

Dôležitý míľnik chceli dosiahnuť v priebehu mája a júna. Nestihlo sa to.

Tretí blok Mochoviec ide na 75 %. Oznámili nový termín, kedy dosiahne plný výkon
Foto: Slovenské elektrárne

Dlho očakávané spúšťanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa postupne blíži k plnému výkonu. Tretí blok ho však dosiahne neskôr, ako Slovenské elektrárne avizovali naposledy.

Pokračuje energetické spúšťanie

Spúšťanie tretieho bloku JE Mochovce sa vlani začalo po tom, ako Slovenské elektrárne dostali zelenú od jadrového dozoru. Koncom leta 2022 následne začali so zavážaním jadrového paliva.

Na jar 2023 Slovenské elektrárne informovali, že blok v rámci tzv. energetického spúšťania dosiahol nominálny výkon 55 %. Na tejto výkonovej hladine pokračovali v ďalších skúškach. Tie sa teraz podarilo dokončiť a prevádzkovateľ elektrárne prešiel na vyššiu úroveň výkonu 75 %. Na nej teraz budú realizovať ďalšie testy.

„Posun na 75-percentnú výkonovú hladinu je pre nás zadosťučinením za úsilie všetkých kolegov a dodávateľov, ktoré sme investovali do elektrárne od zavezenia prvej palivovej kazety,“ hovorí Martin Mráz, riaditeľ AE Mochovce.

„Je to nesmierne náročné, ale aj technicky zaujímavé. Jednotlivé etapy fyzikálneho a teraz energetického spúšťania nás obohatili o nové skúsenosti. Pomôžu nám nielen pri spúšťaní tretieho, ale neskôr aj štvrtého bloku,“ dodáva šéf elektárne.

Pracujú s novým termínom

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)