Enesco

Tretí blok ide už na 55 %, prvý odstavujú. Čo sa deje v Mochovciach

Pri plánovanej odstávke prvého bloku vymieňajú takmer 20 % jadrového paliva.

Tretí blok ide už na 55 %, prvý odstavujú. Čo sa deje v Mochovciach
Výmena paliva v JE Mochovce / Foto: Slovenské elektárrne

Počas Veľkej noci sa v jadrovej elektrárni Mochovce (JE Mochovce) začína prvá z tohtoročných plánovaných odstávok slovenských atómiek. Súbežne s tým postupne navyšujú výkon novospusteného tretieho bloku, ktorý už od prelomu rokov dodáva elektrinu do siete.

V článku sa dozviete:

  • čo Slovenské elektrárne zrealizovať počas odstávky,
  • nakedy sú naplánované ďalšie odstávky JE Mochovce a JE Bohunice,
  • ako je to s nábehom tretieho bloku v Mochovciach,
  • kedy má ísť tretí blok na plný výkon.

V prvom bloku chcú zvýšiť bezpečnosť

Začiatok odstávka prvého bloku JE Mochovce Slovenské elektrárne naplánovali na Bielu sobotu, 8. apríla o tretej hodine nad ránom. Potrvať by mala necelé tri týždne.

„Hlavným cieľom generálnej odstávky je výmena takmer pätiny paliva v reaktore a vykonanie plánovanej údržby a projektov na zvýšenie bezpečnosti jadrovej elektrárne, ktoré sa nedajú vykonať, keď je blok v prevádzke,“ vysvetľuje spoločnosť.

V prvom bloku chcú okrem demontáže reaktora, výmeny časti paliva a nedeštruktívnej vonkajšej kontroly tlakovej nádoby reaktora zrealizovať štrnásť celkovo investičných projektov. Na rad by mala prísť tiež náhrada servopohonov.

Pôjde o prvú, avšak zďaleka nie poslednú odstávku slovenských atómiek v tomto roku. V máji plánujú odstávku štvrtého a v júni tretieho bloku JE Bohunice V2. Štvrtá odstávka je naplánovaná v septembri na druhom bloku v Mochovciach.

Tretí blok má ísť naplno do leta

Viac pozornosti než pravidelné plánované odstávky však púta dlho očakávané spúšťanie tretieho bloku JE Mochovce. To sa začalo po tom, ako Slovenské elektrárne vlani dostali zelenú od jadrového dozoru. Koncom leta 2022 následne začali so zavážaním jadrového paliva.

Podľa aktuálnych informácií poskytnutých Slovenskými elektrárňami sa tretí blok aktuálne nachádza vo fáze energetického spúšťania a pracuje na výkone 55 %. Od prvého prifázovania do konca marca pritom tretí blok vyrobil už viac než 150 gigawatthodín elektriny.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)