KI

Dokáže Slovensko rozhýbať domácu ťažbu plynu? Experti budú diskutovať

Slovenský plynárenský a naftový zväz pozýva na diskusiu 15. februára 2023 v Bratislave.

Dokáže Slovensko rozhýbať domácu ťažbu plynu? Experti budú diskutovať
Foto: Depositphotos

Slovensko sa zaviazalo v rámci programu RePower EÚ, že do roku 2027 výrazne zníži závislosť od dodávok zemného plynu z Ruska. Za rok 2022 sa podarilo diverzifikovať prepravné trasy a dodávky zemného plynu tak, že o dve tretiny znížilo závislosť od Ruska. Ďalšími možnosťami sú podpora domácej produkcie biometánu, vodíka a zvýšenie ťažby zemného plynu.

Slovensko priemerne ročne vyťaží 60 miliónov metrov kubických, čo zodpovedá približne 1% spotreby zemného plynu. Potenciál je však až desaťnásobne vyšší.

Ako sa dá akcelerovať ťažba zemného plynu na Slovensku? Aké z toho plynú výhody, či riziká? Stane sa Slovensko opäť významným producentom zemného plynu v strednej Európe a aké prekážky musí prekonať?

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) pozýva na diskusiu v stredu 15. februára 2023. Diskusný workshop sa uskutoční v čase od 9:00 do 11:00 v kongresovej sále Dunaj v budove SPP.

Diskutujúci:

  • Martin Bartošovič, generálny riaditeľ spoločnosti NAFTA
  • Erich Veselényi, predseda Hlavného banského úradu SR
  • Peter Kremský, predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti

Moderátor

  • Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ SPNZ

Účasť na workshope je bezplatná, stačí vyplniť online prihlášku.


Diskusia(0)