KI

Stovky miliónov eur do dekarbonizácie priemyslu z plánu obnovy. Štát vyhlásil dlho očakávanú výzvu

Podporený podnik musí dosiahnuť zníženie emisií aspoň o 30 % v porovnaní s referenčným obdobím. Pri schvaľovaní žiadostí bude štát prihliadať na dve kľúčové kritériá.

Stovky miliónov eur do dekarbonizácie priemyslu z plánu obnovy. Štát vyhlásil dlho očakávanú výzvu
Foto: Energie-portal.sk

Najväčšie priemyselné podniky, ktoré sú hlavnými producentmi skleníkových plynov v krajine, sa už môžu uchádzať o podporu z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Vyplýva to z výzvy, ktorú dnes (25. novembra) vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) s cieľom podporiť dekarbonizáciu priemyslu. Celková alokácia pritom predstavuje viac ako 357 miliónov eur.

Odkaz na všetky potrebné dokumenty v súvislosti s vyhlásenou výzvou, ktorá potrvá do 20. januára budúceho roka, nájdete na konci článku.

O čo ide?

Európska komisia začiatkom októbra schválila Slovensku dve nové schémy štátnej pomoci v oblasti dekarbonizácie priemyslu a znižovania energetickej náročnosti výroby v celkovom objeme viac ako 1,1 miliardy eur.

Nové schémy sa sprístupnia čiastočne v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a sčasti cez novovzniknutý Modernizačný fond. Menšia časť z plánu obnovy sa využije na financovanie dekarbonizácie, pričom druhá časť balíka, ktorá je výrazne vyššia (750 miliónov eur), sa bude zameriavať na znižovanie energetickej náročnosti.

Kľúčom je výrazné zníženie emisií

Zostáva vám 72% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)