Enesco

Európsky parlament schválil ešte väčšie znižovanie emisií

Povinne nakupovať povolenky sa budú aj v doprave a budovách. Obytné budovy a súkromná cestná doprava pribudnú až neskôr.

Európsky parlament schválil ešte väčšie znižovanie emisií
Foto: Flickr (Sandor Somkuti)

Európsky parlament prijal pozíciu k revízii systému obchodovania s emisnými kvótami, ktorý má stimulovať priemyselné odvetvia k ešte väčšiemu znižovaniu emisií skleníkových plynov a investíciam do nízkouhlíkových technológií.

Po odmietnutí kľúčových častí balíka Fit for 55 pred niekoľkými týždňami teraz europoslanci zahlasovali za zmeny, ktoré majú viesť k ešte rýchlejšej dekarbonizácii ekonomiky.

Zníženie emisií v ETS sektoroch sa zvýši oproti návrhu EK o ďalšie dve percentá na 63 % do roku 2030 oproti roku 2005. To sa má dosiahnuť ďalším jednorazovým znížením množstva kvót v obehu ako aj zvyšovaním ich ročnej redukcie.

Zároveň sa bude prísnejšie posudzovať zavádzanie zelených technológií v týchto odvetviach. Podniky realizujúce odporúčania energetických auditov a vlastné plány dekarbonizácie dostanú naviac bezplatné kvóty. Naopak, podniky v systéme ETS, nerealizujúce investície v súlade s politikou green-deal, môžu prísť o časť alebo všetky bezplatne pridelené emisné kvóty.

Zostáva vám 52% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)