Enesco

Spustili projekt jednotného denného trhu s elektrinou. Je to dôležitá správa aj pre OZE

Slovensko v medzinárodnom projekte zastupujú Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).

Spustili projekt jednotného denného trhu s elektrinou. Je to dôležitá správa aj pre OZE
Foto: Depositphotos

Transformácia energetického sektora z pohľadu trhu s elektrinou má za sebou dôležitý míľnik. Strany projektu jednotného denného trhu „Flow-Based Market Coupling“ (Core FB MC) informovali o jeho úspešnom spustení.

Pôvodne plánovaný termín spustenia projektu musel byť odložený, keďže spustenie projektu v aprílovom termíne nepodporili všetkými stranami projektu. Neskôr avizovaný termín v júni 2022 sa už podarilo splniť.

Šestnásť prevádzkovateľov prenosových sústav regiónu „Core Capacity Calculation Region“ spolu s desiatimi nominovanými prevádzkovateľmi trhu s elektrinou spustilo projekt Core FB MC v stredu 8. júna. Slovensko v projekte zastupuje prevádzkovateľ prenosovej a elektrizačnej sústavy SEPS a jej dcérska spoločnosť OKTE. SEPS

Vďaka projektu lepšie zvládnu výkyvy OZE

Mechanizmus Flow-Based Market Coupling má optimalizovať denný európsky trh s elektrinou celkovo pre 13 krajín. Ide o región s takmer 280 miliónmi obyvateľov a ročnou spotrebou elektriny na úrovni okolo 1 500 TWh.

Okrem Slovenska sú do projektu zapojené Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)