Podmienky pre pripájanie tzv. lokálnych zdrojov, teda zariadení na výrobu elektriny priamo v mieste jej spotreby, sa môžu už čoskoro zmeniť. Počíta s tým návrhom z dielne Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), ktorý dnes, 16. marca, prijala vláda.
Vládny kabinet taktiež odsúhlasil návrh ministerstva na skrátené legislatívne konanie, ktoré podľa rezortu pomôže zabrániť značným hospodárskym škodám. Zjednodušenie podmienok pre pripájanie nových zdrojov má byť jednou z odpovedí štátu na prudké zvýšenie cien energií.
Legislatívny materiál by mali teraz prerokovať poslanci na prebiehajúcej marcovej schôdzi NR SR. Ak návrh ministerstva schvália, nové pravidlá pre lokálne zdroje by mali platiť už od 1. apríla tohto roka. Jeho plné znenie spolu so sprievodnou dokumentáciou si môžete stiahnuť cez odkaz v závere textu.
Okrem lokálnych zdrojov návrh MH SR počíta aj so zmenami v oblasti cenovej regulácie. Tá sa má okrem domácností a malých firiem rozšíriť aj na ďalších odberateľov, pre ktorých bude ceny elektriny a plynu regulovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Tejto téme sa podrobnejšie venujeme tu.
Zostáva vám 76% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.