Enesco

Nemecko zvažuje prehodnotiť odstavovanie zostávajúcich atómových elektrární

Energetická politika najväčšej európskej ekonomiky sa mení. Ukončenie prevádzky jadrových a uhoľných elektrární v pôvodných termínoch už nie je tak isté.

Nemecko zvažuje prehodnotiť odstavovanie zostávajúcich atómových elektrární
Foto: RWE

Európska únia aj jednotlivé krajiny prehodnocujú svoje energetické politiky v súvislosti s udalosťami na Ukrajine. V Nemecku ako najväčšej európskej ekonomike pokrýva dovážaný zemný plyn z Ruska zhruba polovicu energetickej potreby krajiny.

Pôvodný zámer odstaviť jadrové elektrárne, postupne utlmovať výrobu elektriny z uhlia a zároveň zvýšiť množstvo dovážaného zemného plynu potrubím z východu je však zastavením spustenia plynovodu Nord Stream 2 a snahou o odklon od ruského plynu nerealizovateľný.

Nemecká vláda teraz signalizuje možnosť predĺžiť životnosť uhoľných a atómových elektrární. Utlmovanie výroby elektriny z uhlia malo prebiehať najneskôr do roku 2030, posledné tri atómové elektrárne mali byť podľa pôvodného zámeru odstavené v priebehu tohto roka.

“Musíme zmeniť našu závislosť na dovozoch od jednotlivých dodávateľov energie,” uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz. Súčasťou novej stratégie má byť aj vybudovanie dvoch LNG terminálov a zvýšenie naplnenosti podzemných zásobníkov plynu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)