VSDS

Kúpalisko v Podhájskej nemá oprávnenie využívať geotermálny vrt, odhalila inšpekcia

Geotermálna voda sa mala po využití reinjektážou vrátiť do podložia. Podľa zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia však končila v potoku.

Kúpalisko v Podhájskej nemá oprávnenie využívať geotermálny vrt, odhalila inšpekcia
Foto: SIŽP

Inšpektorky zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) už pred pár rokmi počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých vytekala hnedo zafarbená teplá voda do potoka.

SIŽP pritom zistila, že kontrolovaný subjekt odobral podzemnú geotermálnu vodu z vrtu PO-1 v rozpore s vydanými povoleniami orgánu štátnej vodnej správy a spoločnosti uložili pokutu v sume takmer 130 000 eur. Dotknutý podnikateľský subjekt GEO TERMÁL Podhájska sa však odvolal.

Počas druhostupňového odvolacieho konania sa zistilo, že jedno z predložených rozhodnutí, ktoré sa týkalo oprávnenia čerpať vodu z geotermálneho prameňa, bolo pozmenené, pričom jeho platnosť vypršala už v roku 1994.

Spoločnosť GEO TERMÁL je vlastníkom vrtu PO-1 a má oprávnenie cez hermeticky uzavretý systém rúr čerpať geotermálnu vodu, ktorá slúži na ohrev. Tá sa má však po využití reinjektovať naspäť do podložia, čo sa podľa zistení SIŽP nedialo.

Téme sa podrobnejšie venujeme v článku na Voda-portal.sk.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)