KI

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Obnoviteľné zdroje energie vs. jadro. Štúdia skúmala vplyv OZE a jadrovej energie na znižovanie uhlíkových emisií a ich vzájomný vzťah v energetickom mixe.

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?
Foto: Depositphotos

Obnoviteľné zdroje energie aj elektrina pochádzajúca z jadra by mali znižovať uhlíkové emisie pri výrobe elektrickej energie. Je to naozaj tak? Ako veľmi sa to darí OZE v porovnaní s atómovými elektrárňami? Aký je vzťah týchto technológií v rámci energetického mixu?

Najnovšia štúdia, publikovaná nedávno v časopise Nature Energy, hľadala odpovede na tieto otázky. Vedci analyzovali dáta o emisiách CO2 v celkovo 123 krajinách sveta za obdobie 25 rokov. Prostredníctvom regresnej analýzy ich porovnali s ukazovateľmi výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra.

Vedci vychádzali z troch základných hypotéz:

  1. Jadrová energia by mala zmierňovať vplyv výroby elektriny na klimatické zmeny. Teda čím vyšší podiel jadra v energetickom mixe, tým nižšie emisie CO2.
  2. Obnoviteľná energia by mala tiež pozitívne vplývať na zmierňovanie klimatických zmien. Rastúci podiel v energetickom mixe by sa mal odraziť na nižších uhlíkových emisiách.
  3. Vzájomné vytláčanie sa jadra a OZE. Väčší podiel jadrovej energie v krajine má negatívny vplyv na rast obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Rovnako to platí aj naopak.

Ktoré z týchto predpokladov sa naplnili a aké prekvapenie priniesla štúdia? Dozviete sa v druhej časti článku.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)