Enesco

Slovenskí plynári sa zaujímajú o vodík, skúmajú ako vodík skladovať a integrovať do siete

Jedna z iniciatív počíta s výrobou zeleného vodíka na Ukrajine. Do EÚ by vodík prúdil prepravnou sieťou, ktorá prechádza aj cez Slovensko.

Slovenskí plynári sa zaujímajú o vodík, skúmajú ako vodík skladovať a integrovať do siete
Projekt Underground Sun Storage / Foto: NAFTA, a.s., RAG archív

Vodík môže byť jednou z možností pre dekarbonizáciu slovenského plynárenstva, ale aj výhodné riešenie pre uskladňovanie energie.

Tak vidia potenciál vodíka slovenskí plynári, ktorí v tomto smere rozbehli už viacero aktivít. A chcú pokračovať.

Vodík skúmajú už päť rokov  

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ), ktorý združuje kľúčových hráčov ako SPP, Nafta či eustream, sa v tomto týždni dohodol na spolupráci s Národnou vodíkovou asociáciou Slovenska (NVAS). Plynári a NVAS podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci a dokument plánujú pretaviť aj do konkrétnych projektov.

„Členovia SPNZ sa už viac ako päť rokov zaoberajú skúmaním možností integrácie vodíka do plynárenskej infraštruktúry a možnosti jej využitia pri skladovaní, preprave a distribúcií vodíka,“ povedal prezident SPNZ Tomáš Malatinský.

„Vnímame ho ako jednu z alternatív dekarbonizácie plynárenstva a energetiky
na Slovensku. Spolupráca s NVAS  môže prispieť k rýchlejšiemu využívaniu vodíka v praxi,“ zdôraznil T. Malatinský.

Vodík uskladnili v zásobníku na plyn

Ako príklad úspešného a už realizovaného projektu plynári uvádzajú Underground Sun Storage, v rámci ktorého spoločnosť Nafta spolu s rakúskou firmou RAG a ďalšími partnermi otestovala uskladňovanie vodíka  v podzemnom zásobníku zemného plynu.

„Takáto technológia môže byť v budúcnosti jednou z možností uskladňovania nadbytočnej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú zatiaľ vie ľudstvo skladovať len v obmedzenej miere, a preto ostáva častokrát nevyužitá. Takéto riešenie by zvýšilo atraktivitu OZE, dovolilo by im naďalej rásť a odrazilo by sa aj na významnom znižovaní emisií CO2,“ uviedla Nafta.

V rakúskom meste Pilsbachu v rámci projektu postavili jednoduché technologické stredisko. Umiestnili doň elektrolýznu jednotka pre výrobu vodíka a kompresor, pomocou ktorého sa zemný plyn v zmesi s vodíkom vtláčal do vyťaženého ložiska zemného plynu.

„V rámci projektu bolo do podzemných štruktúr zatlačených a následne vyťažených 1,2 miliónov m3 zmesi zemného plynu s 10% podielom vodíka,“ informovala Nafta. Prevádzkový test úspešne ukončili pred tromi rokmi.

Potenciál vidia v skladovaní energie

NVAS je členom združenia Hydrogen Europe a aktuálne sa podieľa na príprave Národnej vodíkovej stratégie. Peter Hegeduš, člen výkonného výboru NVAS vidí význam spolupráce s plynármi v tom, že Slovensko je jednou z najplynofikovanejších krajín EÚ a vodík môže prispieť k ozeleneniu celej sústavy.

„Zároveň, distribučná sústava má veľký potenciál na to, aby sa rozvíjali aj vodíkové technológie v rámci domácností, tepelnej energetiky a vykurovania,“ povedal P. Hegeduš. 

Vo využívaní vodíka vidí aj veľkú príležitosť pre úložiská energie, pretože vodík alebo Power-to-X, teda premena elektrickej energie na plynovú môže slúžiť na uskladnenie energie. „Takže celá distribučná sústava by mohla slúžiť ako jedno veľké úložisko,“ uviedol P. Hegeduš z NVAS.

Vodík z Ukrajiny by šiel cez Slovensko

Zostáva vám 24% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)