Enesco

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie

Zástupcovia slovenských a českých ministerstiev, regulačných úradov a asociácií OZE budú o tzv. prekompenzáciách diskutovať za okrúhlym stolom 24. novembra.

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie
Foto: ČSEF

Česko-slovenské energetické fórum organizuje virtuálny okrúhly stôl, pri ktorom sa bude diskutovať na tému: "Prekompenzácie v ČR a na Slovensku - bude sa vracať podpora?"

Hosťami diskusie budú zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva priemyslu a obchodu ČR, Úrau pre reguláciu sieťových odvetví, Energetického regulačného úradu, asociácií OZE a ďalších organizácií.

Podaujatie sa uskutoční online 24. novembra od 13 do 15 hodín. Podrobnejšie o ňom informuje Česko-slovenské energetické fórum na svojom webovom sídle

ÚRSO sa chce inšpirovať Českom

V prvom polroku 2020 začal ÚRSO skúmať, ktorí podporovaní výrobcovia zelenej energie prostredníctvom poberanej podpory už dostali „splatené“ svoje vstupné investičné náklady.

Tzv. prekompenzácie ÚRSO zistil v prípade 52 výrobcov, ktorí prostredníctvom garantovaných výkupných cien mali zinkasovať o 103 miliónov eur viac, ako boli ich vstupné investície.

Ako sme na Energie-portal.sk priniesli koncom septembra, úrad sa o tzv. prekompenzácie zaujíma aj naďalej. V súčasnosti analyzuje podklady od jednotilvých výrobcov zelenej energie. Predplatné denníka ENERGIE-PORTAL

„ÚRSO naďalej považuje túto problematiku za dôležitú, jej riešenie však musí byť systémové, v presne vymedzených legislatívnych rámcoch a s nastavenou metodikou, ktorá bude zodpovedať existujúcim štandardom v EÚ,“ reagoval na našu otázku hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

„Zároveň skúmame skúsenosti Českej republiky v tejto oblasti,“ doplnil R. Igaz. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.


Diskusia(0)