Enesco

Štáty EÚ vlani viac elektromobilov vyviezli, ako doviezli. V tomto roku sa to otáča

V minulom roku štáty EÚ vyviezli do tretích krajín elektromobily v hodnote viac ako osem miliárd eur.

Štáty EÚ vlani viac elektromobilov vyviezli, ako doviezli. V tomto roku sa to otáča
Foto: Fotolia

Kým v predošlom roku 2019 bola EÚ čistým vývozcom elektrických áut, v prvých štyroch mesiacoch roka 2020 už štáty EÚ viac elektromobilov importovali, ako exportovali. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu o obchode s elektrickými autami.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako sa vyvíja vývoz a dovoz elektromobilov z a do EÚ,
  • či v obchode prevládajú autá čisto na elektrický pohon alebo hybridy,
  • ako dopadla koronakríza na dovoz a vývoz elektromobilov,
  • kam EÚ elektromobily vyváža a z ktorých krajín ich dováža.

Dovoz sa vlani strojnásobil

Z členských štátov EÚ sa v minulom roku vyviezli elektromobily v hodnote 8,2 miliardy eur. Na druhej strane import elektrických áut do EÚ dosiahol objem 7,1 miliardy eur.

V porovnaní s predošlým rokom 2018 vzrástol vývoz elektrických áut v minulom roku o viac ako polovicu, v prípade dovozu elektromobilov bol medziročný nárast viac než trojnásobný. Obchod s elektrickými autami tak v medziročnom vyjadrení rástol rýchlejšie než v predchádzajúcom období 2017 – 2018.

Väčšinu z dovážaných a vyvážaných elektrických áut tvoria aj naďalej batériové elektromobily (BEV). V minulom roku predstavovali 69 % hodnoty importovaných elektrických áut a 56 % vývozu EÚ. Zvyšok tvorili plug-in hybridy (PHEV), ktoré okrem elektrického pohonu využívajú aj benzín či naftu.

V roku 2020 sa situácia mení

Predbežné dáta Eurostatu zo začiatku tohto roka, ktoré zachytávajú aj nástup koronakrízy, ukazujú, že v januári až apríli 2020 už štáty EÚ viac elektromobilov doviezli, ako vyviezli.

Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka vývoz elektrických áut z EÚ dosiahol objem 2,9 miliárd eur, čo v medziročnom porovnaní (2,5 miliárd eur v januári – apríli 2019) predstavuje nárast o takmer 20 %. Tento údaj pritom zachytáva výrazný prepad exportov v apríli, kedy štáty EÚ vyviezli elektromobily iba v hodnote 0,3 miliardy eur, výrazne menej ako v apríli 2019 (0,8 miliardy eur).

Zostáva vám 27% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)