Enesco

Smart Cities na Slovensku majú pred sebou dve hlavné výzvy

Rozvoj konceptu Smart Cities na Slovensku si vyžaduje, aby táto téma mala jedného koordinátora, tvrdí riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií MH SR M. Letašiová.

Smart Cities na Slovensku majú pred sebou dve hlavné výzvy
Foto: Fotolia

Vývoj inteligentných miest, tzv. Smart Cities, stojí na Slovensku pred dvomi hlavnými výzvami - aby mali slovenské mestá dostatočne vypracované Smart Cities koncepcie a aby mala táto téma jedného koordinátora. Počas Smart Cities Workshopu v Bratislave to uviedla generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Ministerstva hospodárstva SR Miriam Letašiová.  

Podujatia sa zúčastnili predstavitelia miest a obcí, podnikateľskej sféry, ale aj štátnej správy. Zastúpených bolo približne 70 firiem. 

Podľa M. Letašiovej je požiadavka jedného koordinátora pre tému Smart Cities zásadná a vychádza z praxe. „Je nesmierne dôležité, aby sme hovorili jednotným jazykom. Tento orgán by nielen zastrešil celú agendu, ale aj následne prevzal kompetencie a zodpovednosť. Treba si uvedomiť, že koncovým užívateľom by mal byť samotný občan, jeho spokojnosť a zvýšenie kvality života," povedala. 

Na Slovensku však chýba v tejto oblasti štandardizácia a preto je podľa M. Letašiovej potrebné pridať aj vo vzdelávaní.

„Na druhej strane máme viacero miest, ktoré sa môžu definovať ako smart city alebo také, ktoré smerujú k tomu, že budú inteligentné, každé ale z iného pohľadu. Napríklad Bratislava ako prvá otvorila dáta na svojej webovej stránke,“ uviedol rezort hospdoárstva. 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)