Geotermálne teplo v hlbinách zeme predstavuje obrovský zásobník energie, ktorého potenciál sa stále nevyužíva naplno ani v krajinách s vhodnými podmienkami. Najčastejším spôsobom zužitkovania tepelnej energie je prenos tepla k najbližším odberateľom a dodávka tepla pre vykurovanie alebo ohrev vody.
Hoci teplo možno premeniť aj na elektrinu, veľké komerčné aplikácie sa zatiaľ ukazujú ako neživotaschopné. Zdrojom elektriny môže byť aj geotermálna energia. Práve o to sa vo svojom výskume pokúšajú japonskí vedci, ktorí nedávno prezentovali značný pokrok pri tomto zámere. Vyvinuli akési tepelné batériové články schopné produkovať elektrickú energiu pri teplotách do 100 stupňov Celzia. Bez potreby používania nosiča energie v podobe vody alebo pary.
Vedci z japonského Inštitútu technológie v Tokiu v spolupráci so spoločnosťou Sanoh Industrial prišli s novým konceptom batérie, založenej na využívaní geotermálnej energie pri premene na elektrickú energiu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.