Enesco

Najnižší zisk od roku 2011 SEPS zdôvodňuje situáciou na trhu

Slovenská elektrizačná prenosová sústava v roku 2018 hospodárila so ziskom 50 miliónov eur. Zadlženosť štátneho podniku vzrástla.

Najnižší zisk od roku 2011 SEPS zdôvodňuje situáciou na trhu
Foto: Fotolia

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) uzavrela vlaňajší rok s najnižším ziskom od roku 2011. Medziročne zisk štátneho podniku klesol zo 74 na 50 miliónov eur.

Vyplýva to z výročnej správy SEPS za rok 2018. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SEPS Miroslav Obert za nižším ziskom vidí najmä pokles čistých výnosov z cezhraničnej prevádzky. „Zisk spoločnosti za rok 2018 nedosiahol takú výnimočne vysokú úroveň ako v roku 2017, no naše hospodárske výsledky sa dlhodobo pohybujú vo veľmi dobrých číslach,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SEPS M. Obert.

Obert: Za nižšie výnosy môže situácia na trhu

V roku 2018 vykázala SEPS celkové výnosy vo výške 365 miliónov eur pri celkových nákladoch 315 miliónov eur a zisk po zdanení vo výške 50 miliónov eur.

„Hlavným dôvodom nižšieho zisku oproti predchádzajúcemu roku bol medziročný pokles čistých výnosov z cezhraničnej prevádzky prenosovej sústavy, ktoré nie sú regulované a závisia od aktuálnej situácie na trhu s elektrinou,“ zdôvodňuje M. Obert.

Nižší zisk dosiahla SEPS naposledy v roku 2011 (42 miliónov eur).

Najväčšiu časť výnosov SEPS tvorili tržby za služby prevádzkovateľa prenosovej sústavy a za ostatné služby spolu vo výške takmer 360 miliónov eur.

Počet zamestnancov SEPS tretí rok po sebe rástol. Spoločnosť vlani zamestnávala v priemere 539 ľudí.

Zadlženosť SEPS vzrástla na 33 %

Na investície SEPS vlani vynaložila takmer 66 miliónov eur, väčšinu pokryla z vlastných zdrojov. Najväčšou investičnou akciou SEPS bol prechod rozvodne 400 kV Podunajské Biskupice na rozvodňu nového typu. SEPS chce rozvodňu prebudovať na bezobslužnú a diaľkovo riadenú prevádzku.

Ďalšou významnou investičnou akciou v roku 2018 bola výmena transformátorov a príprava na prechod do bezobslužného režimu prevádzky v ESt Spišská Nová Ves s diaľkovým riadením z elektroenergetického dispečingu v Žiline.

„Pokračovali sme aj v prácach na inovácii riadiaceho a informačného systému Slovenského elektroenergetického dispečingu v Žiline, ktorý pozostáva z hlavného dispečerského centra v Žiline, záložného dispečerského centra v Bratislave a dispečerského tréningového simulátora,“ pokračuje M. Obert. Nový systém SEPS zavádzala postupnými krokmi počas plnej prevádzky dispečingu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)